آدرس: تهران، پاسداران، خیابان گل نبی، بعد از تقاطع زمرد (ناطق نوری)، پلاک 40، طبقه دوم غربی، واحد 207

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ها از جمله ترکیباتی هستند که در مصارف دندان پزشکی خصوصاً برای زیبایی لبخند و تعمیر و بهبود ساختار های دندان های آسیب دیده کاربرد بسیار زیادی دارند. در واقع باید گفت که کامپوزیت ها تنها بخشی از فرایند ها و ترکیباتی هستند که برای زیبایی و تغییر ساختار دندان ها و لبخند مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی از انواع ترکیبات مورد استفاده در دندان پزشکی، کامپوزیت ونیر هستند. شاید اکثر افراد اطلاعات محدودی در خصوص کامپوزیت ونیر و کاربرد های آن داشته باشند. در واقع اینکه این محصول چه ساختاری دارد و در چه زمینه هایی مورد استفاده قرار می گیرد، از جمله مواردی است که قصد داریم در این مقاله تا جای ممکن به آن ها بپردازیم.

کامپوزیت ونیر

در ادامه می توانید هر آن چه را که نیاز دارید در خصوص کامپوزیت ونیر بدانید در این مقاله بیابید.

کامپوزیت ونیر چیست؟

اگر شما همیشه به دنبال یافتن راهکاری برای بهبود لبخند خود بوده اید، می توان گفت که کامپوزیت ونیر گزینه بسیار مناسبی برای این منظور است.

کامپوزیت ونیر در واقع پوسته ها و شل های نازکی هستند که از آن ها به عنوان پوشش برای قسمت های جلویی دندان ها استفاده می شود تا به این ترتیب ساختار و ظاهر آن ها را بهبود ببخشد. ونیر ها تنها یکی از چندین روش متعدد مورد استفاده برای تغییر ظاهر دندان ها هستند.

در کل برای ونیر دندان ها از دو روش کلی استفاده می شود. یکی از این ها ونیرهای سرامیکی یا پورسلین بوده و گزینه دیگر نیز ونیر کامپوزیتی است. همان طور که از نام ونیر های سرامیکی مشخص است به صورت سفارشی از سرامیک های شفافی ساخته شده اند تا با ساختار دندان های شما متناسب باشد.

کامپوزیت ونیر نیز اغلب از رزین هایی ساخته می شود که رنگ شان مشابه رنگ دندان هاست. در واقع رزین همان ماده ای است که در مواردی برای اتصال دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. برای استفاده از هر کدام از این ونیرها معایب و مزایای متعددی ارائه شده است که بهتر است در زمان انتخاب همه جوانب را در نظر بگیرید.

چه کسانی می توانند کامپوزیت ونیر را دریافت کنند؟

نقش اصلی ونیرهای دندانی که در دندان پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند این است که به کمک آن ها نقص های دندان را پوشش داده و به این ترتیب لبخندی یکنواخت و یک دست را به فرد ارائه داد تا علاوه بر داشتن لبخندی زیبا دندان هایی درخشان و یکدست را نیز داشته باشد.

این نقص ها می توانند شامل موارد مختلفی باشند. برای مثال دندان هایی که کج هستند یا دندان های بد شکل و دارای تراشه و همچنین دندان هایی که تغییر رنگ داشته یا مینای آن ها از بین رفته است. دندان دیگر ساختار یک دست و شفاف اولیه خود را ندارد، می توانند به عنوان نقص دندان در نظر گرفته شوند و برای آن ها از انواع کامپوزیت ونیر استفاده شود.

در خصوص کامپوزیت ونیر باید گفت که این کامپوزیت ها در واقع بخشی از دندان را می پوشانند، اما این ونیرها با روکش ها کاملاً متفاوت هستند؛ روکش هایی که ضخیم تر بوده و کل سطح دندان هم سطوح جلویی و هم عقبی را پوشش می دهند.

استفاده از این روکش ها همچنین ممکن است به پیرایش و تراش دادن های بیشتری نیاز داشته باشد، در حالی که شاید در استفاده از ونیر این مورد نیاز نباشد. در واقع باید گفت در صورتی که ساختار دندان های شما مرتب بوده و قصد شما فقط بهبود و تغییر ظاهر رنگ دندان تان باشد، کامپوزیت ونیر می توانند گزینه مناسبی برای شما باشند.

روکش ها در واقع بیشتر برای مواردی مورد استفاده قرار می گیرند که دندان ها آسیب های بیشتر و جدی تری دارند، مانند زمان هایی که دندان ها شکسته اند یا این که دندان ها به عصب کشی و کانال کشی ریشه ها نیاز داشته باشند. این ها مواردی هستند که معمولاً به عنوان راه حل بهتر برای آن ها استفاده از روکش پیشنهاد می شود.

آیا ونیرهای مورد استفاده انواع متفاوتی دارند؟

افرادی که برای مشکلات دندان به دندان پزشک مراجعه می کنند، دندان پزشک با توجه به مشکلات آنها به انجام یک سری فعالیت های درمانی برای تغییر و اصلاح ظاهر دندان ها و لبخند شان می پردازد. دندان پزشک مربوطه با توجه به ساختار دندان ها و میزان مشکلاتی که دارند ممکن است در مواردی با توجه به نیاز و خواسته خود فرد مراجعه کننده از انواع ونیر ها استفاده کند.

انواع روکش های متفاوتی که برای بهبود و تغییر ظاهر دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند شامل انواع روکش های کامپوزیتی مستقیم، روکش های کامپوزیتی غیر مستقیم و انواع روکش های سرامیکی یا پر سلین می شوند.

ونیر های کامپوزیتی مستقیم

ونیرهای کامپوزیتی مستقیم یا کامپوزیت ونیر مستقیم همان طور که از نام شان مشخص است از یک سری ماده های رزینی کامپوزیتی ساخته شده اند که مستقیماً روی دندان های افراد قرار می گیرد. روند درخواست ونیرها بسیار کوتاه بوده و در کم ترین زمان و با حداقل فرایند تهاجمی ممکن ونیر ها آماده شده و روی دندان ها قرار می گیرد.

ونیر های کامپوزیتی غیر مستقیم

تفاوت اصلی که میان کامپوزیت ونیر مستقیم و کامپوزیت ونیر غیر مستقیم وجود دارد، تفاوت در کاربرد های آن ها است و در واقع باید گفت در نحوه و ترکیبات ساخت آن ها هیچ تفاوتی وجود ندارد. در این روش نیز دندان ها درست همان طور که برای ونیر های کامپوزیتی مستقیم آماده می شوند، آماده خواهند شد.

تفاوت اصلی در این جا نحوه آماده سازی ونیرها است، چرا که ونیرها به صورت غیر مستقیم در خارج از دهان و در مطب دندان پزشک یا لابراتوار های دندان پزشکی ساخته می شوند و سپس بعد از ساخته شدن ونیرها به صورت کامل، روی دندان ها جاسازی می شوند.

دندان پزشک ممکن است در این بازه زمانی تا آماده شدن کامپوزیت ونیر غیر مستقیم، از یک سری ونیرهای موقت استفاده کرده و آن ها را در اختیار مراجعه کننده قرار دهد. در جلسه بعدی کامپوزیت ونیر های آماده شده به صورت غیر مستقیم با لایه ای از چسب روی دندان های فرد قرار می گیرند.

این ونیرها مزیتی که دارند این است که می توانند در برابر ساییدگی ها مقاومت بیش تری داشته باشند. همچنین ونیرهای کامپوزیتی غیر مستقیم نسبت به انواع مستقیم آن ها نسبت به شکستگی ها مقاومت بسیار بیشتری دارد. اما موضوعی که مطرح است هزینه و قیمت بالاتر این ونیرها نسبت به انواع مستقیم است.

کامپوزیت ونیر

 ونیرهای سرامیکی یا پروسلین

این ونیرها نیز همان طور که از نام شان مشخص است از ترکیبات سرامیکی ساخته می شوند. دندان پزشک مربوطه بر اساس ساختار دندان های فرد مراجعه کننده قالب ونیرها را ساخته و بعد از گذشت مدت یک هفته ونیرهای غیر مستقیم، ونیرهای سرامیکی در لابراتوار دندان پزشکی ساخته می شوند.

به صورت کلی انواع ونیرها برای افراد وجود دارد که بسته به موارد متعددی برای آن ها ارائه می شود و بیشتر موارد نیز بسته به انتخاب خود فرد دارد. هزینه ونیرهای کامپوزیتی نسبت به انواع سرامیکی کم تر است اما مقاومت آن ها در برابر شکستگی و ساییدگی نیز کم تر است.

از طرف دیگر کامپوزیت ونیر نسبت به ونیرهای سرامیکی به دوره های ترمیمی و بازسازی مجدد بیشتری نیاز دارند. اما برای پوشاندن نواقص دندان خصوصاً تغییر رنگ آن ها، کامپوزیت ونیر می توانند گزینه های بسیار مناسبی باشند.

Source: www.healthline.com

آموزش

انواع كامپوزيتانواع كامپوزيت ونيرعوارض کامپوزیت ونیرکامپوزیت دندانکامپوزیت ونیرکامپوزیت ونیر آمریکاییکامپوزیت ونیر چگونه انجام میشودکامپوزیت ونیر سرامیکیهزینه کامپوزیت دندان چیستونیر کامپوزیت چیست و هزینه آن چقدر است؟ونیر کامپوزیت چیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *