آدرس: تهران، پاسداران، خیابان گل نبی، بعد از تقاطع زمرد (ناطق نوری)، پلاک 40، طبقه دوم غربی، واحد 207

پلاک دندان چیست و چگونه باید آن را از بین برد؟

همانطور که می دانید؛ دندان ها نقش به سزایی در ایجاد لبخند زیبا برای افراد دارند. گاهی اوقات عواملی موجب بروز آسیب در دندان ها به صورت داخلی و ظاهری می شود که موجب نارضایتی فرد می شود. در این رابطه باید بدانید که پلاکت دندان از آسیب های دندانی است که ابتدا به ظاهر دندان و سپس به داخل دندان آسیب می رساند.

اگر وجود پلاکت را روی دندان های خود احساس می کنید یا قصد دارید بدانید که پلاکت های دندان چیست؛ در ادامه مقاله با ما همراه باشید. ما در این مقاله قصد داریم که در رابطه با این موضوع و نحوه از بین بردن آن توضیحاتی را ارائه دهیم.

پلاک دندان چیست و چگونه باید آن را از بین برد؟

پلاکت چیست؟

پلاکت اجتماع بزرگی از میلیون ها میکروب های زنده است که روی دندان ایجاد می شود. این میکروب ها ناشی از مواد غذایی هستند که روزانه افراد مصرف می کنند. پلاکت دندان مانند روکشی چسبنده و نازک به سطح دندان های افراد می چسبد و به مرور زمان به دندان ها و لثه ها آسیب می رساند.

این آسیب متناسب با مدت زمانی که پلاکت روی دندان وجود دارد و مقدار پلاکت ممکن است که سطحی یا عمقی باشد. حال در ادامه در رابطه با دلایل ایجاد پلاکت بر دندان ها توضیح می دهیم.

دلیل ایجاد پلاکت دندان

دندانپزشکان دهان را به عنوان یک اکوسیستم پرکار می شناسند که روزانه با عوامل و باکتری های متعددی مواجه است. به طوری که همه آن ها از تغذیه و خوراکی روزانه نیز وارد نمی شوند. زیرا این باکتری ها هنگام خوردن، نوشیدن و نفس کشیدن نیز ممکن است که به دهان وارد شوند.

در اکثر مواقع به خصوص در شرایط استاندارد، تعادل در اکوسیستم دهان حفظ می شود. تنها زمانی این تعادل از بین می رود که میکروب های زیادی از راه غذاهای نامناسب وارد دهان شود و بعد از آن فرد نسبت به شست و شوی دهان و دندان خود اقدام نکند.

پلاکت ها در طول روز و در زمان شب با خوردن و نوشیدن در دهان ما شکل می گیرند. مواد غذایی حاوی اسید و قند سبب برهم ریختگی اکوسیستم دهان و در نتیجه ایجاد پلاکت دندان می شوند. این موضوع به این دلیل است که باکتری ها از کربوهیدرات ها و مواد قندی و اسیدی تغذیه می کنند.

با ورود موارد ذکر شده به دهان باکتری ها رشد کرده و لایه نازکی از پلاکت را تشکیل می دهند که در نهایت سبب آسیب های جدی به دهان و دندان می شود.

پلاک دندان چیست و چگونه باید آن را از بین برد؟

آسیب های ناشی از پلاکت روی دندان چگونه است؟

هنگامی که باکتری ها به صورت لایه ای نازک بر سطح دندان ایجاد می شوند؛ امکان آسیب به دندان و لثه را به راحتی دارند. مشکلات ناشی از پلاکت دندان همچنین احتمال دارد که به طور مستقیم روی دندان باشد یا ابتدا به لثه و سپس به دندان آسیب برساند.

هنگامی که پوسیدگی دندان از زیر لثه اتفاق بیافتد؛ فرد این مشکل را به هیچ وجه احساس نمی کند. زمانی فرد متوجه آسیب می شود که باکتری ها در حال آسیب به عصب دندان باشند. پلاکت دندان اگر از دندان شروع به آسیب کند؛ حفره ای در دندان ایجاد می کند و در این صورت نیز شخص حین آسیب به هیچ وجه متوجه خرابی دندان خود نخواهد شد.

تشخیص پلاکت های دندان

جهت آن که از آسیب به دندان و لثه های خود توسط پلاکت های دندان جلوگیری کنید؛ باید پلاکت دندان را تشخیص دهید. پلاکت ها به طور معمول به رنگ سفید یا زرد کم رنگ به صورت لایه ای نازک روی دندان ها ایجاد می شوند.

این لایه با چشم نیز قابل رویت است؛ اما جهت تشخیص بهتر دندانپزشکان با آینه کوچکی که دارند؛ میزان و شدت پلاکت های دندان شما را تشخیص می دهند.

پلاک دندان چیست و چگونه باید آن را از بین برد؟

چگونه پلاکت های دندان را از بین ببریم؟

گاهی از بین بردن پلاکت های دندان آسان و گاهی پیچیده تر است. شرایط از بین بردن و درمان پلاکت ها متناسب با زمان و فضای آن ها روی دندان است. بنابراین در ادامه دو مورد از درمان های پلاکت را شرح می دهیم.

درمان خانگی پلاکت

درمان یا از بین بردن پلاکت دندان کاری ساده و آسان است. اگر چه درمان آسیب های ناشی از پلاکت های دندان به هزینه های بسیاری نیاز دارد؛ اما از بین بردن پلاکت ها قبل از آسیب هزینه ای در برنخواهد داشت. بنابراین بهترین راه پیشگیری از بروز این مشکل است.

همچنین باید بدانید که پلاکت دندان با استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان از بین می رود. توجه داشته باشید که جهت حفظ مین های دندان خود از مسواک نرم و پلاستیکی استفاده کنید. لازم به ذکر است که مسواک های گیاهی نیز وجود دارند که در رفع پلاکت ها و حفظ مین های دندان موثر هستند.

مراجعه به دندانپزشک جهت معالجه پلاکت

اگر پلاکت های روی دندان در مدت زمان طولانی تشکیل شده اند؛ با مسواک و نخ دندان از بین نمی رود. زیرا پلاکت های قدیمی سبب تار تارشدن ظاهر دندان می شوند که تنها راه از بین بردن آن ها مراجعه به دندانپزشک و تمیزکردن آن ها توسط وی است.

پلاک دندان چیست و چگونه باید آن را از بین برد؟

پیشگیری از بروز پلاکت های دندان

جهت پیشکری از ایجاد پلاکت دندان، مواردی را باید رعایت کنیم که از آسیب های ناشی از پلاکت روی دندان جلوگیری خواهند کرد. این موارد به شرح زیر است:

رعایت بهداشت دهان و دندان

مهم ترین کار جهت پیشگیری از وجود میلیون ها باکتری روی دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان است. شما با دوبار مسواک زدن در روز، یک بار قبل از خواب و نخ دندان کشیدن بعد از خوردن وعده غذایی و خوراکی به ویژه مواد خوراکی قندی و اسیدی احتمال ایجاد پلاکت روی دندان خود را به میزان قابل توجهی کاهش می دهید.

توجه داشته باشید که مسواک زدن اصول خود را دارد و اگر به درستی آن را انجام ندهید؛ میکروب های موجود در دهان از بین نمی رود و پلاکت دندان حتی با وجود مسواک زدن نیز ایجاد می شود. درنتیجه طرز صحیح مسواک زدن را به خوبی یاد بگیرید.

مراجعه مرتب به دندانپزشک

از آن جا که همه آسیب های دهان و دندان با چشم قابل رویت نیست؛ باید به صورت مرتب و حتی درصورت نبود هیچ گونه مشکلی در دهان و دندان به دندانپزشک مراجعه کنید. به طوری که از سلامتی دندان های خود اطمینان داشته باشید. مراجعه به دندانپزشک 2 بار در سال به تمام افرادی که مراقب سلامتی دندان های خود هستند؛ پیشنهاد می شود.

رعایت رژیم غذایی

بهتر است که در مصرف غذاهای اسیدی، حاوی الکل و حاوی قند بالا تعادل را رعایت کنیم. زیرا مصرف زیاد این  مواد غذایی حتی با مسواک زدن سبب ایجاد پلاکت دندان می شود که به احتمال زیاد درمان آن ها برای اشخاص هزینه زیادی را به همراه داشته باشد.

پلاک دندان چیست و چگونه باید آن را از بین برد؟

کلام آخر

همانطور که گفته شد؛ پلاکت ظاهری سفید یا زرد رنگ نازک دارد. به طوری که میلیون ها باکتری مضر روی دندان تشکیل شده است. بهترین کار جهت درمان پلاکت دندان آن است که در طول روز دو بار و قبل از خواب یک بار به صورت صحیح مسواک بزنید و استفاده از نخ دندان را فراموش نکنید.

باید بدانید که درصورتی که بهداشت دهان و دندان خود را طبق گفته های این مقاله رعایت کرده و دو بار در سال به پزشک مراجعه کنید؛ این مشکل ایجاد نخواهد شد. همچنین بهتر است که از مصرف غذاهای حاوی قند، کربوهیدارت، اسید و الکل بپرهیزید که از رشد پلاکت های دندان پیشگیری کنید.

Source: www.healthline.com

آموزش

از بین بردن پلاک دندانپلاک دندان چیستپلاک دندان چیست و چگونه باید آن را از بین برد؟تارتار و پلاک دندان چگونه رفع می شود؟جرم دندانی چیست؟جرم و پلاک دندانیدرمان پلاک دنداندرمان جرم دندانرفع جرم و پلاک دندان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *