آدرس: تهران، پاسداران، خیابان گل نبی، بعد از تقاطع زمرد (ناطق نوری)، پلاک 40، طبقه دوم غربی، واحد 207

پرکردن دندان تا چه زمانی ماندگار است؟

پرکردن دندان یکی از رایج ترین اقدامات دندانپزشکی به منظور بهبودی دندان های آسیب دیده است. همانطور که می دانید در هنگام پرکردن دندان های آسیب دیده، قسمت پوسیده دندان برداشته می شود و حفره ای که در داخل دندان به وجود آمده است، با نوعی ماده سخت پر می شود.

این کار سبب می شود که فرایند پوسیدگی دندان متوقف شود و از طرفی به دندان های دیگر نیز آسیبی وارد نشود. بنابراین پس از پرکردن دندان افراد این توانایی را دارند که مجددا مانند یک فرد عادی غذا بخورند و این امر را معجزه پزشکی مدرن می دانند. اما خبر بد در مورد این روش درمانی این است که بهبودی حاصل از ان برای همیشه ماندگار نخواهد بود. دوام ماندگاری دندان های آسیب دیده به عوامل مختلفی بستگی دارد.

پرکردن دندان تا چه زمانی ماندگار است؟

آگاهی و آشنا شدن با این عوامل سبب می شود که بیماران، اقدامات لازم برای نگهداری هر چه بهتر دندان های خود را به کار گیرند. پس با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که ماندگاری پرکردن دندان ها چقدر است و چگونه می توان ماندگاری دندان های پر شده را افزایش داد.

انواع مختلف پرکردن دندان

به طور کلی میزان ماندگاری و دوام دندان های پر شده به دو عامل بستگی دارد:

 • اندازه حفره ای که در دندان وجود دارد.
 • ماده ای که پزشک برای پرکردن دندان ها مورد استفاده قرار می دهد.

به طور کلی دندان ها با مواد مختلفی قابل پر شدن هستند. در واقع این تکنیک درمانی از گذشته تا به امروز دچار تغییراتی بسیاری شده است و به تبع موادی که برای پرکردن دندان مورد استفاده قرار می گیرد نیز دچار تغییراتی شده اند.

به طور معمول دندانپزشکان حفره های موجود در دندان را با سه ماده مختلف پر می کنند که عبارتند از:

 1. طلا که به دلیل خاصیت چسبندگی فوق العاده و دوام بسیار خوبی که دارد، مورد توجه بسیاری از پزشکان قرار گرفته است. در واقع ماده ای که برای پرکردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد، به نوعی آلیاژی از طلا است.

این امر بدین معناست که در ساختار مواد پرکردنی دندان، علاوه بر طلا از دیگر فلزاتی مانند مس نیز استفاده می شود. البته استفاده از فلزاتی مانند مس سبب تغییر رنگ ماده پرکردنی نمی شود و این ماده با وجود مس نیز به رنگ طلایی دیده می شود.

 1. آمالگام نقره ای که گزینه ای جدید، مدرن تر و بسیار کم هزینه تر است. این ماده نیز از ترکیب فلزات دیگری تشکیل شده است که از جمله آنها می توان به نقره، جیوه، مس و قلع اشاره کرد. در مورد ماندگاری این ماده باید بیان کنیم که آمالگام ماندگاری متوسطی دارد و هنگامی که در دهان قرار می گیرد، به رنگ نقره ای جلوه می کند.
 2. رزین های کامپوزیت که یکی از مدرن ترین گزینه های موجود هستند. در واقع این ماده مزایای بسیار بیشتری نسبت به سایر مواد پرکردنی که بیان شد، دارد از جمله اینکه کامپوزیت ها به رنگ های دندان ها هستند. در جدیدترین نمونه ای که از این مواد وجود دارد از رزین های کوارتز یا شیشه استفاده شده است که قابلیت حفاظت از حفره های کوچک و متوسط را دارند.

در حال حاضر پرکردن دندان ها با موادی مانند طلا به ندرت اتفاق می افتد. از طرفی آمالگام نقره نیز به دلیل اینکه در ساختار آن از جیوه استفاده می شود، از نظر سلامتی و بهداشتی عوارضی را برای انسان به همراه خواهد داشت.

به همین دلیل است که استفاده از این ماده، مدت هاست که در بسیاری از کشورهای پیشرفته ممنوع شده است. امروزه بیشتر دندانپزشکان از رزین های کامپوزیتی برای پرکردن دندان ها استفاده می کنند. این مواد دوام بسیار بالایی دارند و بسیار از بیماران نیز ترجیح می دهند که ماده پر کننده دندان انها همرنگ دندان هایشان باشد.

چرا باید پرکردن دندان ترمیم شود؟

در واقع در فرایند ترمیم دندان های پرشده، اندازه حفره های پر شده دندان، بسیار حائز اهمیت است. هنگامی که حفره کوچکی در دندان پر شود، بدین معناست که بیشتر دندان بیمار سالم است. حفره های کوچک پرشده، از دوام بیشتری نسبت ها به حفره های پرشده بزرگتر برخوردار هستند.

حفره های پر شده بزرگتر در دندان ها، نه تنها ماندگاری بسیار کمی دارند، بلکه منجر به بروز مشکلات دیگری نیز می شوند. برخی از این مشکلات عبارتند از:

 • ماده پرشده از بین می رود.

در واقع بروز چنین عارضه ای در مرور زمان اتفاق می افتد. البته این امکان نیز وجود دارد، ماده ای که برای پرکردن دندان مورد استفاده قرار گرفته است، توسط فرد بلعیده شود.

هنگامی که ماده پر شده در دندان، به مرور زمان از بین رود، معمولا عصب های دندان به شما هشدار می دهند. دلیل این امر نیز آن است که با از بین رفتن ماده پر شده، عصب ها در معرض مواد غذایی مختلف قرار می گیرند.

 • ماده قرار گرفته در حفره دندان، دچار ترک می شود

هنگامی که ماده قرار گرفته در دندان دچار ترک شود، به راحتی قابل تشخیص نیست، مگر اینکه ماده مورد نظر طلا باشد. البته در برخی از موارد نشانه هایی در مورد ترک خوردگی این مواد را می توان در حساسیت دندان ها به مواد غذایی گرم یا سرد تجربه کرد.

همچنین این امکان وجود دارد که دندانپزشک در هنگام ترمیم دندان ها، شکاف یا ترک ایجاد شده در این مواد را بیابد و نسبت به ترمیم آن اقدام کند.

 • پخش شدن ماده پر شده در دندان

هر نوع ماده ای که برای پرکردن دندان مورد استفاده قرار می گیرد به جز طلا پس از گذشت مدتی نشت می کند. نشت چنین موادی از هنگام قرار گرفتن این مواد در دندان ها آغاز می شود.

در صورتی که نشت موادی که در پرکردن دندان کاربرد دارند، بیش از سه هفته ادامه پیدا کرد یا در هنگام خوردن یا آشامیدن مواد مختلف این مورد را تجربه کردید، حتما پیگیری های لازم را در نظر بگیرید.

پرکردن دندان تا چه زمانی ماندگار است؟

ماندگاری پرکردن دندان چقدر است؟

در حالی که ماندگاری مواد مورد استفاده در پرکردن دندان ها بسیار طولانی است اما ماندگاری آنها به صورت دائمی نخواهد بود. با فرض اینکه دندان های شما سالم بمانند و حفره پر شده کوچک باشد، مواد استفاده شده در پرکردن دندان ها تا سال ها و حتی دهه ها ماندگار خواهند بود.

 • بیشترین ماندگاری متخصص به ماده پر کننده طلا است که ماندگاری آن 15 تا 30 سال است.
 • آمالگام نقره نیز پس از گذشت 10 تا 15 سال نیاز به تعویض یا ترمیم دارد.
 • در نهایت نیز رزین های کامپوزیت ماندگاری خیلی بالایی ندارند و پس از گذشت 5 تا 7 سال نیاز به ترمیم خواهند داشت.

به یاد داشته باشید؛ عددهایی که ذکر شدند میانگین میزان ماندگاری مواد در داخل حفره های دندان هستند. افراد مختلف باید با رعایت بهداشت دهان و دندان، عمر مواد پر شده در دندان ها را افزایش دهند. در نهایت نیز چکاپ منظم دندان به سالم ماندن آنها در طی سال های طولانی کمک خواهد کرد.

در نهایت بر اساس آنچه گفته شد، از سه ماده طلا، آمالگام نقره و رزین های کامپوزیت برای پرکردن دندان استفاده می شود که هر یک از آن مواد مزایا و معایب مختص به خود را دارند. از طرفی میزان ماندگاری این مواد کاملا متفاوت است و افراد مختلف باید این نکته را در نظر داشته باشند و در صورت نیاز به نسبت به ترمیم این مواد اقدام کنند.

Source: www.zoedental.com

آموزش

ایا ترمیم دندان درد داردبهترین روش های پرکردن دندانپر كردن دندان با مواد سفيدپرکردگی و ترمیم دندانپرکردن دندانپرکردن دندان تا چه زمانی ماندگار است؟ترمیم دندانچرا باید پرکردن دندان ترمیم شود؟درد دندان پر شده با کامپوزیتراه های مراقبت از دندان پر شدهطول عمر دندان عصب کشی شدهعوارض پر كردن دندانقیمت پر كردن دندانماندگاری پرکردن دندان چقدر است؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *