آدرس: تهران، پاسداران، خیابان گل نبی، بعد از تقاطع زمرد (ناطق نوری)، پلاک 40، طبقه دوم غربی، واحد 207

پروتز دندان برای چه افرادی مناسب است؟

بسیاری از افراد هستند که با وجود دندان های آسیب دیده اعتماد به نفس خود را از دست داده اند. پروتز دندان به این افراد کمک می کند که لبخندی زیبا داشته باشند. در واقع پروتز یکی از روش های زیبایی دندان پزشکی است که علاوه بر درمان دندان ها به زیبایی ظاهری بیمار نیز کمک می کند.

اما نکته مهم این است که پروتزها انواع مختلفی دارند و هر کدام از آن ها برای افراد خاصی استفاده می شوند. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید که با انواع پروتزها و کاربرد آن ها آشنا شوید.

پروتز دندان برای چه افرادی مناسب است؟

پروتز دندان چیست؟

پروتزهای دندان در دسته پروتزهای داخلی قرار می گیرند که جهت ترمیم یا بازسازی نقص های داخل دهان استفاده می شوند. به عنوان مثال در مواردی که شاهد دندان های از دست رفته یا نابودی ساختارهای نرم یا سخت فک هستیم، از این روش درمانی استفاده می کنند.

پروتزهای دندان باید توسط دندان پزشکی که تخصص پروتز دارد، انجام شود. از پروتزها معمولا جهت بهبود زیبایی، بهبود عملکرد جویدن و گفتار کمک گرفته می شود.

انواع پروتز دندان

پروتزها در دو نوع ثابت و متحرک وجود دارند. در نوع پروتزهای ثابت از چسب یا پیچ جهت چسباندن یا کاشت دندان استفاده می کنند؛ اما در نوع متحرک آن الزاما از چسب استفاده نمی شود و ممکن است با بهره گیری از ماهیچه های اطراف و کانتورهای آناتومیکی فک آن ها را در جای خود نگه دارند.

پروتز دندان ثابت

این نوع پروتزها معمولا در بین عموم با نام روکش دندان شناخته می شوند و شامل بریج و روکش دندان تک واحدی هستند.

تاج یا همان روکش دندان تک واحدی

تاج ها روکش هایی به شکل دندان هستند که روی دندان اصلی قرار می گیرند. در صورتی که دندان های اصلی آسیب ببینند یا پوسیدگی داشته باشند، استفاده از روکش بهترین گزینه برای بیماران است که عملکرد دندان را بهبود می بخشد. زمانی که این مواد روی دندان قرار می گیرند، دندان پزشکان به آن ها شکل می دهند که مانند دندان های بیمار طبیعی به نظر برسد.

بریج دندان

در مواردی دیده می شود که دندانی آسیب می بیند و فرد بیمار چاره ای جز کشیدن آن ندارد. اگر این جای خالی آن بین دو دندان سالم قرار گرفته باشد، باید آن را پر کرد زیرا احتمال حرکت دندان ها جهت پر کردن فضای خالی وجود دارد.

در این حالت ناحیه خالی را با استفاده از مواد تاج پر می کنند و به آن شکل طبیعی دندان را می دهند. به این ترتیب عمل جویدن برای بیمار به امری آسان مانند گذشته تبدیل می شود.

پروتز دندان برای چه افرادی مناسب است؟

پروتز دندان متحرک

هنگامی که بیمار تعداد زیادی از دندان های خود را از دست می دهد، گزینه پروتز به او پیشنهاد می شود که یکی از ساده ترین راه حل ها جهت درمان است. امروزه پروتزها علاوه بر بهبود عملکرد دندان در زیبایی ظاهری نیز تاثیر به سزایی دارند. این نوع پروتز در دو نوع جزئی و کامل وجود دارد.

پروتز دندان جزئی

دندان های مصنوعی جزئی برای افرادی مناسب هستند که فقط چند دندان از دست رفته داشته باشند. جهت پر کردن جای خالی این دندان ها میان سایر دندان های طبیعی و اصلی از این پروتز استفاده می کنند.

پروتز دندان کامل

در صورتی که بیمار همه دندان های خود را از دست داده باشد و راهی جهت کاشت دندان نداشته باشد، این گزینه کم هزینه پیش روی قرار دارد. امروزه با توجه به وجود ایمپلنت استفاده از این نوع پروتز بسیار کم شده است. دست های دندان که نام دیگر آن به شمار می رود، از پایه های آکریلیک ساخته می شوند و دندان ها از جنس استیل یا آکریلیک است.

پروتزهای ایمپلنت

این نوع از پروتز دندان بر ریشه دندان یا ایمپلنت کار گذاشته شده در لثه قرار می گیرند. از ویژگی های عالی آن امکان خروج جهت تمیزی و حفظ بهداشت دهان است. پوشیدن این پروتزها سخت نیست؛ به همین دلیل است که از استفاده از آن ها احساس بسیار خوبی پیدا می کنید.

به این روش کاشت دندان نیز گفته می شود که روشی مدرن تر است. به دلیل وجود ایمپلنت ها در برابر پوسیدگی بسیار مقاوم هستند و این تفاوت اصلی میان دندان های طبیعی با این نوع پروتز به شمار می رود.

پروتز دندان برای چه افرادی مناسب است؟

دندان مصنوعی برای چه افرادی مناسب است؟

گفتیم که دندان مصنوعی نوعی پروتز به حساب می آید. افرادی که تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده اند؛ اما هنوز بافت لثه و فک آن ها سالم است، دندان مصنوعی به آن ها به عنوان یک گزینه درمانی معرفی می شود. بسته به ترجیح بیمار از پروتزهای جزئی یا کامل استفاده می کنند.

در صورتی که بیمار یک یا نهایتا دو دندان خود را از دست داده باشد، استفاده از دندان مصنوعی به او پیشنهاد نمی شود. در این صورت بریج گزینه بسیار مناسبی جهت درمان به شمار می رود.

چه نوع پروتزی برای چه افرادی مناسب است؟

اگر هنوز نمی دانید که چه نوع پروتزی بهترین گزینه برای شما است، باید بگوییم که تعداد دندان هایی که از دست می دهید، تعیین کننده نوع پروتز دندان هستند.

به عنوان مثال افرادی که تمام دندان های خود را از دست می دهند، باید از دندان های مصنوعی استفاده کنند. این در حالی است که اگر بعضی از دندان های اصلی خود را از دست داده اید، پروتزهای جزئی ایده آل ترین انتخاب برای شما به شمار می روند.

پروتزهای نوع ایمپلنت با استفاده از ایملنت های دندانی فیوز شده به استخوان فک تثبیت می شوند. نوع دیگری از پروتزها وجود دارد که به پروتزهای فوری معروف هستند. بیمارانی که دندان خود را می کشند و تمایل دارند، جای خالی آن را همان روز پر کنند، این نوع را بکار می ببرند.

تفاوت میان ایمپلنت با پروتزهای سنتی

پروتز دندان سنتی از راحتی و زیبایی خاصی برخوردار هستند؛ اما باید توجه داشته باشید که ایمپلنت ها به استخوان فک متصل می شوند. به همین دلیل است که دوام بالاتری دارند و در نتیجه طول عمر بیشتری خواهند داشت. در نقطه مقابل پروتزهای سنتی نیز دارای دوام خوبی هستند؛ اما اغلب پس از مدتی نیاز به تعویض پیدا می کنند.

یکی از موارد تعیین کننده در انتخاب نوع پروتز بودجه شما است. جهت قرارگیری ایمپلنت در دهان به عمل جراحی نیاز دارید. به همین دلیل است که قیمت بالاتری نسبت به سایر پروتزها دارد.

پروتز دندان برای چه افرادی مناسب است؟

نکاتی پس از قرارگیری پروتز دندان در دهان

زمانی که برای اولین بار پروتز خود را پوشیدید، بهتر است که غذاهای کوچک و نرم بخورید زیرا مصرف غذاهای سخت به لثه های شما فشار می آورد؛ همچنین سعی کنید، غذاهای چسبنده نخورید. این غذاها به پروتز می چسبند و ادامه خوردن غذا را با مشکل مواجه می کنند.

در ابتدای استفاده از پروتز خود ممکن است به سختی صحبت کرده و برخی از کلمات را به درستی تلفظ نکنید. جای هیچ نگرانی نیست. با گذشت زمان به وجود پروتز عادت می کنید و صحبت کردن شما به حال عادی برمی گردد.

کلام آخر

امروزه جهت درمان دندان های آسیب دیده یا پوسیده راه های زیادی وجود دارد. با وجود پیشرفت علم و اختراع روش های جدید هیچ یک از بیماران نگرانی در رابطه با جای خالی دندان ها یا وجود دندان های آسیب دیده را ندارند.

یکی از ایده آل ترین گزینه ها برای بیماران استفاده از پروتز دندان است که با آن ها زیبایی لبخند خود را دو چندان می کنند؛ اما نکته اصلی وجود پروتزهای مختلف به نظر می رسد که هر کدام کارایی و عملکردی متفاوت دارند.

در این مقاله سعی کردیم که توضیحی جامع در رابطه با انواع پروتزها در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امیدواریم با مطالعه این متن پاسخ هایی مناسب برای سوال های خود در این زمینه پیدا کرده باشید.

Source: www.dcd.hr, www.thedentalofficeatchestnuthill.com, www.statelinedental.com

آموزش

انواع پروتز دندانبهترین متخصص پروتز دندان در تهرانپروتز ثابت و متحرک دندانپروتز دندانپروتز دندان ارزانپروتز دندان چیستچسب پروتز دندانقیمت پروتز دندانقیمت یک عدد پروتز دندانهزینه پروتز دندان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *