آدرس: تهران، پاسداران، خیابان گل نبی، بعد از تقاطع زمرد (ناطق نوری)، پلاک 40، طبقه دوم غربی، واحد 207

ونیر کامپوزیت یا ونیر پرسلن؟!

داشتن لبخند زیبا آرزوی هر فردی است. دندان های سالم و تمیز هنگام لبخند زدن جذابیت چهره شما را بیشتر کرده و به زیبایی می درخشند. در حالی که دندان های نامرتب یا شکسته اعتماد به نفس فرد را کاهش داده و زیبایی صورت او را می پوشانند.

انتخاب روکش مناسب برای دندان ها، اولین قدم برای داشتن لبخندی زیبا است. برای بهبود دندان ها و ترمیم آن ها لازم است با انواع روکش دندان آشنا شده و تفاوت آن ها را بدانید.

چه دنبال لبخند زیبا باشید، چه دنبال اصلاح و ترمیم شکستگی ها و آسیب ها، ونیر ها بهترین انتخاب هستند.

رایج ترین روش های روکش دندان، ونیر کامپوزیت و ونیر پرسلن است که تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند.

با این حال باید بدانید کدام ونیر مناسب شماست: ونیر کامپوزیت یا ونیر پرسلن؟!

ونیر کامپوزیت یا ونیر پرسلن؟!

در این مقاله تفاوت های این دو نوع روکش را بررسی کرده و شما را در مسیر انتخاب مناسب ترین روکش با توجه به شرایطتان راهنمایی خواهیم کرد.

اگر بین دوراهی ونیر کامپوزیت و ونیر پرسلن قرار گرفتید، این مطلب بهترین راهنمای شما خواهد بود. پس با ما همراه باشید.

ونیر کامپوزیت و ونیر پرسلن چه تفاوتی دارند؟!

ونیر پرسلن در واقع پوسته های نازک چینی است که به سطح بیرونی دندان می چسبد.

این در حالی است که ونیر کامپوزیت، نوعی رزین مهندسی شده برای پوشاندن سطح بیرونی دندان است.

هر دو نوع روکش جهت سفید کردن دندان ها و ایجاد لبخندی زیبا کاربرد دارند.

تفاوت این روکش ها در دوام آن ها، زیبایی شناسی و زمان است. در ادامه مزایای هریک از روکش های کامپوزیت و پرسلن توضیح داده می شود تا شما بهترین انتخاب را داشته باشید.

استفاده از ونیر کامپوزیت چه مزایایی دارد؟

1.       داشتن لبخندی زیبا در کوتاه ترین زمان ممکن

یکی از مزایایی که ونیر کامپوزیت را پر طرفدارتر کرده است، درمان یک روزه است. ونیر کامپوزیت در یک جلسه حاضر شده و سطح بیرونی دندان های شما را می پوشاند.

این روکش به وسیله مطابقت رزین با سایه دندان های اطراف روی دندان ها قرار می گیرد و تمام مراحل در جلسه ای که روی صندلی دندانپزشکی نشسته اید، اتفاق می افتد.

رزین به عنوان روکش به دندان ها اضافه شده، شکل داده شده و صیقلی می شود. سپس آن را به وسیله نوری با شدت بالا سخت می کنند.

اگر لازم باشد لایه های دیگری به آن اضافه خواهد شد تا نتیجه بهتری حاصل شود. در نهایت رزین جلا داده می شود تا ظاهری طبیعی تر پیدا کند.

درمان شما تمام شد، می توانید با لبخندی زیبا در خیابان قدم بگذارید!

در مقابل، برای قرار دادن ونیر پرسلن حداقل دو جلسه زمان نیاز است. در این روش دندانپزشک لایه ای بسیار نازک از سطح دندان ها برداشته و قالب را به آزمایشگاه می فرستد تا ونیر پرسلن شما آماده شود.

در جلسه دوم روکش های پرسلن روی دندان ها قرار خواهند گرفت و جذابیت شما را بیشتر خواهند کرد.

2.     برگشت پذیری ونیر کامپوزیت

بزرگترین مزیت ونیر کامپوزیت برگشت پذیری آن است. برگشت پذیری یعنی اگر شکستگی یا آسیبی به ونیر کامپوزیت وارد شود به راحتی قابل ترمیم است.

این در حالی است که آسیب یا شکستگی در ونیر پرسلن ترمیم نمی شود و لازم است آن را به صورت کلی با روکشی جدید جایگزین کرد.

مزایای استفاده از ونیر پرسلن چیست؟

1.       لبخندی ماندگار با ونیر پرسلن

هرچند ونیر کامپوزیت سریع ترین لبخند را به شما می دهد، اما ونیر پرسلن لبخندی ماندگار و با دوام برای شما به ارمغان خواهد داشت.

ماندگاری و دوام مواد روکش پرسلن بسیار بیشتر از کامپوزیت است و رزین کامپوزیت در این رقابت جا می ماند.

ونیر کامپوزیت در ایده آل ترین شرایط ۴ تا ۷ سال دوام می آورد. در مقابل ونیر پرسلن لبخندی ۱۰ تا ۱۵ ساله برای شما فراهم خواهد کرد.

درنتیجه بهتر است قبل از انتخاب نوع روکش دندان ها بین ماندگاری و کوتاه ترین زمان آماده شدن یکی را انتخاب کنید.

2.     ونیر پرسلن و لبخندی طبیعی

بسیاری از دندان پزشکان باور دارند ونیر پرسلن از نظر زیبایی شناسی، دندان های طبیعی تری ایجاد می کند.

در واقع پرسلن از کیفیتی شفاف برخوردار است و ظاهری کاملاً شبیه به مینای دندان ایجاد می کند. همین امر موجب می شود بعد از روکش پرسلن، دندان ها طبیعی و منظم به نظر برسند.

از طرفی دیگر مواد ونیر پرسلن در برابر لکه مقاوم تر هستند. اگر دندان های جلویی خود را با روکش پرسلن بپوشانید، نگران لکه دار شدن آن ها نخواهید بود و تا چندین سال از زیبایی آن ها لذت می برید.

ونیر کامپوزیت در برابر لک شدن و تراشیده شدن آسیب پذیر تر است و در صورت استفاده از آن ها باید در مصرف مواد غذایی رنگی مانند قهوه، دقت بیشتری به خرج دهید.

درنتیجه ونیر پرسلن زیبایی بیشتری به دندان های شما خواهد داد.

3.     طیف وسیع درمان با ونیر پرسلن

ونیر پرسلن در درمان انواع آسیب های دندانی استفاده می شود. این روکش برای درمان مینای فرسوده شده دندان ها، انواع سایش و شکستگی، نقایص ژنتیکی دندان، انواع ناهمواری ها و طیف وسیعی از مشکلات دندانی به کار می رود.

ونیر کامپوزیت در مواردی که نگرانی های شدیدی وجود دارد، کاربرد ندارد. به عنوان مثال تغییر رنگ شدید دندان ها یا فاصله بین آن ها با روکش کامپوزیت درمان نشده و ونیر پرسلن تنها راه ترمیم آنها است.

ونیر کامپوزیت یا ونیر پرسلن؟!

انتخاب بین ونیر کامپوزیت و ونیر پرسلن؟!

ونیر کامپوزیت و پرسلن هر دو روشی مناسب و موثر در سفید کردن دندان ها و ایجاد لبخندی زیبا هستند. انتخاب بین این دو بستگی به شرایط شما دارد.

اگر مشکلات دندانی جدی در شما وجود ندارد و به دنبال راهی سریع برای سفید کردن دندان ها هستید، ونیر کامپوزیت بهترین انتخاب است.

برای انتخاب بین ونیر پرسلن و کامپوزیت لازم است مشخص کنید چه چیزی برای شما اهمیت دارد؟! آیا ماندگاری روکش دندانی مهم است؟ یا کوتاه ترین زمان ممکن برای داشتن دندان های سفید و درخشان؟!

اگر نگرانی های شدیدی در رابطه با مینای دندان یا تغییر رنگ دندان های خود دارید، بهتر است از ونیر کامپوزیت منصرف شوید.

ونیر پرسلن تنها راه درمان مشکلات شدید دندانی است و لبخندی با دوام و زیبا برای شما به همراه خواهد داشت.

اگر نمی دانید کدام روش برای ترمیم دندان های شما مناسب تر است، این کار را به دندانپزشک خود بسپارید. دندانپزشک بعد از بررسی وضعیت دندان ها و مشکلات آن ها و توضیح شرایط به شما، بهترین انتخاب را در اختیارتان خواهد گذاشت.

سخن آخر

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی داشتن دندان های زیبا و سفید رویایی دست یافتنی است. دندان های مرتب و سفید، زیبایی چهره را بیشتر کرده و شما را جذاب تر نشان می دهد.

کسی نمی تواند منکر تاثیر لبخند زیبا در جذابیت چهره شود. با این حال روش های مختلفی برای ترمیم دندان ها وجود دارد که ممکن است افراد را در انتخاب گیج کند.

روکش های ونیر بهترین انتخاب برای داشتن دندان های سفید هستند. دو نوع ونیر پرسلن و ونیر کامپوزیت روش های رایج سفید کردن دندان ها است.

برای انتخاب بین این دو بهتر است نگاهی به دندان های خود بیندازید. اگر دنبال اصلاحات جزئی می گردید ونیر کامپوزیت شما را کمک خواهد کرد. برای اصلاحات کلی ونیر پرسلن بهترین انتخاب است و لبخندی ماندگار به شما هدیه می دهد.

Source: www.drshoover.com, www.yourdentistryguide.com

آموزش

تفاوت کامپوزیت ونیر و پرسلن ونیرقیمت کامپوزیت آی پی اسکامپوزیت دندانمزایای استفاده از ونیر پرسلنمقایسه کامپوزیت ونیر و ونیر پرسلنمقایسه ونیر کامپوزیت با لامینیتونیر پرسلنونیر دندانونیر کامپوزیتونیر کامپوزیت چه مزایایی دارد؟ونیر کامپوزیت یا ونیر پرسلن؟!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *