آدرس: تهران، پاسداران، خیابان گل نبی، بعد از تقاطع زمرد (ناطق نوری)، پلاک 40، طبقه دوم غربی، واحد 207

هزینه، روش و انواع پر کردن دندان

امروزه کمتر کسی پیدا می شود که یک دندان پرشده نداشته باشد. پر کردن، ساده ترین راه برای مقابله با خرابی های سطحی دندان است. بسیاری از افرادی که دندان های خود را پر می کنند؛ با روش این کار آشنایی ندارند و با مزایا و معایب این روش درمانی، آشنا نیستند. پر کردن دندان روش های زیادی دارد که آگاهی از این روش ها شما را در انتخاب بهتر و به صرفه تر یاری می کند. در این مقاله قصد داریم تا با هزینه ها و روش های پر کردن دندان آشنا شویم.

پر کردن دندان چیست؟

معمولاً اکثر ما به هنگام مشاهده سوراخی در دندان ها جهت پر کردن آنها به دندانپزشک مراجعه می کنیم. بیشترین کاربرد پرکردن دندان برای رفع خرابی دندان است. کاربردهای دیگر این روش، ترمیم ترک دندان ها و شکستگی ها است.

دندانپزشکان از مواد مختلفی برای پر کردن استفاده می کنند. طلا، رزین و سرامیک از انواع این مواد است. توصیه دندان پزشکان به مردم این است، که هنگام مواجهه با هر گونه پوسیدگی یا خرابی، برای پر کردن اقدام کنند. پوسیدگی ها معمولاً دندان های مجاور را تحت تاثیر قرار می دهد و به اعصاب آنها آسیب می زند. این آسیب با درد خفیف و حساسیت به سرما مشخص می شود.

پر کردن دندان ها از خرابی و پوسیدگی بیشتر جلوگیری می کند. علاوه بر این، از نظر زیبایی هم به دهان شما جلوه بهتری می دهد.

هزینه، روش و انواع پر کردن دندان

چه زمانی شما نیاز به پر کردن دارید؟

تشخیص اینکه شما به پر کردن نیاز دارید یا نه، به عهده دندانپزشک است. علائم ظاهری مانند سوراخ شدن، پوسیدگی و شکستگی ممکن است در معرض دید شما نباشد. با مراجعه به مطب، پزشک شما را از وضعیت دهان مطلع می کند.

در اینجا شما را با علائمی که نشان دهنده خرابی و پوسیدگی است؛ آشنا می کنیم:

 • حساسیت به گرما و سرما
 • درد خفیف
 • درد هنگام جویدن غذا
 • گیر کردن غذا لا به لای دندان ها
 • لکه های تیره و بوی نامطبوع

روش های پر کردن دندان

پر کردن، کار بسیار ساده ای است. هنگامی که شما به مطب دکتر مراجعه می کنید؛ پزشک دندان شما را بی حس می کند تا حین پر کردن دردی احساس نکنید. سپس خرابی ها و لکه های روی دندان را با وسایل مخصوص پزشکی می تراشد. حال نوبت پر کردن حفره ها با مواد مناسب است. این کار معمولاً وقت زیادی نمی گیرد. دندانپزشک باید مقدار مواد مورد استفاده را چندین بار روی دندان امتحان کند تا به مقدار مناسب دست پیدا کند.

پس از پر شدن دندان، در صورتی که شما نیاز به قالب به عنوان روکش داشته باشید؛ نیاز دارید تا یک جلسه دیگر برای نصب قالب به مطب مراجعه کنید.

آیا پر کردن دندان با درد همراه است؟

اکثر مردم با پر کردن دندان مشکل دارند. با وجود بی حسی موضعی حین پر کردن، درد بعد از آن ممکن است تا دو روز ادامه داشته باشد. بهترین راه برای کنترل درد، استفاده از داروهای مسکن و کمپرس آب گرم است. یکی دیگر از راه های از بین بردن کامل درد، عصب کشی است. عصب کشی معمولاً در دندان هایی که خرابی و پوسیدگی به عصب دندان رسیده باشد، انجام می گیرد.

مراقبت های بعد از پر شدن

دندان پرشده، نیاز به مراقبت بیشتری دارد. معمولاً تا چند ساعت بعد از انجام عمل، از غذا خوردن باید پرهیز کرد. حساسیت دندان پر شده به تغییر دما عادی است. بعد از دو روز همه چیز به حالت عادی باز می گردد و فعالیت هایی نظیر غذا خوردن، مسواک زدن و آدامس جویدن از سر گرفته می شود.

انواع مواد پر کردنی دندان

معمولاً از دو نوع ماده برای پر کردن دندان استفاده می شود:

 • کامپوزیت (پر کننده های سفید)
 • پر کننده سرامیکی
 • پر کننده طلا
 • آمالگام نقره ای

کامپوزیت

کامپوزیت یا پر کننده سفید، یک پرکننده سفید رنگ است که از جنس رزین ساخته شده است. دلیل محبوبیت این ماده، همرنگ بودن با دندان ها است.

مزایای استفاده از کامپوزیت سفید

این ماده با دندان شما یکی می شود و ظاهری شبیه یک دندان واقعی پیدا می کند. این شباهت و هماهنگی تا جایی است که دندان پرشده قابل تشخیص نیست. همچنین تا ۹۵ درصد، قدرت اصلی دندان را بازمی گرداند.

معایب کامپوزیت سفید

دوام رنگ این ماده زیاد نیست و معمولاً توسط مواد غذایی تیره، مانند قهوه یا مشروبات الکلی، تغییر رنگ می دهد. قدرت کامپوزیت سفید کمتر از پر کننده های فلزی است و هزینه بیشتری صرف آنها می شود. البته هزینه آنها بستگی به موقعیت دندان ها دارد.

پر کننده سرامیکی

این ماده در مواقعی استفاده می شود که بخش قابل توجهی از دندان به وسیله خرابی یا شکستگی، از بین رفته باشد. ساخت یک قالب حرفه ای متناسب شما معمولاً مدتی طول می کشد. دندانپزشک در مراجعه بعدی شما، آن قالب سرامیکی را داخل دندانتان نصب می کند.

مزایای پر کننده های سرامیکی

قدرت و استحکام این پر کننده از کامپوزیت سفید بسیار بیشتر است. رنگ ظاهری این مواد با دندان شما یکسان است و ظاهر خوبی به آن می دهد.

معایب پر کننده سرامیکی

تنها عیب این نوع پر کننده، مدت زمانی است که باید در انتظار ساخت آن باشید. با توجه به قدرت و استحکام بالای این پر کننده های سرامیکی، هزینه پر کردن بالایی دارند.

پر کننده طلا

با توجه به قیمت این پر کننده، تنها افراد خاصی برای پر کردن دندان به این روش، هزینه می کنند. معمولاً از این ماده برای ساخت روکش های دندان استفاده می شود. دوام و ماندگاری بالای آنها یکی از بزرگترین مزیت های روکش طلا است. معمولاً تا پانزده سال در صورت مراقبت صحیح دوام می آورند. با این وجود به دلیل رنگ خاصی که دارند؛ جلب توجه می کنند.

آمالگام نقره ای

یکی از قدیمی ترین و متداول ترین پر کننده ها، آمالگام است. این ماده از ترکیب نقره، جیوه، مس و قلع ساخته می شود.

مزایای آمالگام

ساخت این ماده بسیار راحت و سریع است و دوام و قدرت بالایی دارد. آمالگام، مقرون به صرفه ترین پر کننده دندان است.

معایب آمالگام

با توجه به رنگ فلزی این ماده، ظاهر مطلوبی برای دهان شما ندارد و از طرفی، استفاده از جیوه در ساخت آن، نگرانی هایی ایجاد می کند. البته تا کنون مدرکی درباره خطر آفرینی جیوه موجود در آمالگام یافت نشده است.

هزینه، روش و انواع پر کردن دندان

هزینه پر کردن دندان

در بین پر کننده ها، آمالگام هزینه کمتری نسبت به بقیه دارد. بعد از آن کامپوزیت ها قرار می گیرند. هزینه پر کردن دندان های جلویی با کامپوزیت سفید، گران تر از دندان های عقبی است. پرکننده سرامیکی در رتبه سوم از نظر هزینه قرار دارد، اما در نسبت با طلا هزینه کمتری را شامل می شود. طلا نسبت به دیگر پر کننده ها، قیمت بسیار بالاتری دارد.

اگر بخواهیم نگاهی کلی به قیمت پر کننده ها داشته باشیم، از پایین ترین قیمت به بالاترین آنها، به این ترتیب قرار می گیرند:

 • آمالگام
 • کامپوزیت
 • سرامیک
 • طلا

مشکلات مربوط به پر کردن دندان

شایع ترین مشکلات مربوط به پر کردن دندان حساسیت های ایجاد شده به تغییر دما و دردهای ناشی از جویدن غذا است. معمولاً این مشکلات پس از چند روز به طور کامل رفع می شود.

در پایان

پر کردن دندان یکی از شایع ترین راه های درمان خرابی و پوسیدگی دندان ها است. موادی که به عنوان پرکننده مورد استفاده قرار می گیرند؛ انواع مختلفی دارند. انتخاب هر یک از آنها به هزینه و سلیقه شما بستگی دارد. اکنون می دانیم که هر پر کننده ای چه مزایا و معایبی دارد. با توجه به این موارد انتخاب پر کننده مناسب، بهتر صورت می گیرد. با تمام این اطلاعات، بهتر است هنگام مراجعه به دندانپزشکی، با پزشک مربوطه در این خصوص مشورت کنید.

Source: www.nearbydental.com

آموزش

آمالگامپر کننده سرامیکیتعرفه دندانپزشکیروش و انواع پر کردن دندانقیمت پرکردن دندان با مواد سفیدقیمت جراحی دندان عقلقیمت کامپوزیت دندانکامپوزیت دندانهزینههزینه پر کردن دندانهزینه ترمیم دندانهزینه عصب کشی دندانهزینه عصب کشی و پرکردن دندان سالهزینه کشیدن دندان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *