آدرس: تهران، پاسداران، خیابان گل نبی، بعد از تقاطع زمرد (ناطق نوری)، پلاک 40، طبقه دوم غربی، واحد 207

هر آنچه از درمان ریشه دندان باید بدانید

باید آگاه باشید که ریشه ساقه درون دندان این قابلیت را دارد که به دلیل آسیب یا جراحات وارد شده شدید، توسط باکتری ها دچار عفونت شده یا فاسد شود. درمان ریشه دندان به منظور نابودی و از میان برداری باکتری های موجود در ریشه دندان عفونی، جلوگیری از عفونت مجدد دندان و نجات یا سالم نگه داری دندان طبیعی و سالم ابداع شده است.

زمانی که یک شخص تحت درمان ریشه ای دندان قرار می گیرد؛ در واقع عصب های دندان مربوطه و قالب دندان پوسیده یا دچار عفونت برداشته می شود و داخل دندان با دقت بسیار تمیز و ضدعفونی خواهد شد. سپس مجدد پر شده و محکم می شود. در واقع بدون انجام درمان ریشه دندان، عفونت به اندازه ای رشد کرده و شدید می شود که باید دندان ارزشمند شما کشیده شود.

ریشه دندان یا Root Canal واژه ای است که ما به منظور توصیف خالی سازی طبیعی در مرکز دندان مورد نظر به کار می بریم. ما در این مقاله قصد داریم که شما را با تمامی اطلاعاتی که در رابطه با عصب کشی که نام اشتباه درمان ریشه یا مغز دندان است ؛ آشنا کنیم. به طوری که با فرایند و اطلاعات جانبی این روش آگاهی بیشتری پیدا کنید. در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

هر آنچه از درمان ریشه دندان باید بدانید

چرا مغز دندان در طول این فرایند باید برداشته شود؟

هنگامی که بافت عصبی یا مغز دندان آسیب می بیند؛ تجزیه شده و انبوه باکتری ها در محفظه مغز دندان شروع به تکثیر کرده و شمار خود را چند برابر می کنند. باکتری ها در کنار دیگر بخش های پوسیده شده دندان این قابلیت را دارند که باعث عفونت و آبسه یا چرک زدگی دندان شوند.

آبسه یک توده پر از چرک است که در انتهای ریشه های پوسیده دندان تشکیل می شود. آبسه زمانی شکل می گیرد که عفونت در تمام طول انتهایی ریشه ها و مغز دندان گسترش یافته و تکثیر شوند. علاوه بر آبسه، عفونت در مجرای ریشه دندان ممکن است که باعث ایجاد موارد زیر شود:

  • ورم دندان که ممکن است که در بخش های دیگر صورت، گردن یا سر نیز گسترش یافته و پخش شود؛
  • آسیب و از بین رفتن استخوان در اطراف نوک ریشه دندان؛
  • مشکلات تراوش به خارج از ریشه افزایش پیدا می کند. ممکن است که از طرف کناره دندان همراه با تراوش در لثه ها یا از طرف گونه ها با تراوش در پوست یک سوراخ شکل بگیرد.

بنابراین مغز دندان در طول این فرایند باید برداشته شود.

هر آنچه از درمان ریشه دندان باید بدانید

در درجه اول چه چیزی به عصب و ریشه دندان آسیب می رساند؟

پوسیدگی عمیق عصب و ریشه دندان، عمل های مکرر و زیاد دندانپزشکی روی دندان یا پرسازی های زیاد، ترک یا آسیب در دندان یا اصابت ضربه به صورت از نخستین دلایل درد یا تحریک، ورم کردگی و عفونت یا پوسیدگی دندان ها هستند.

معاینه 6 ماهه و سالیانه دندانپزشک توسط محققان و متخصصان مختلف بسیار توصیه می شود؛ اما ویزیت های بی دلیل و مکرر با دندانپزشک و اصرار جهت پرسازی دندان ها و انجام فرایندها و عمل های پی در پی به جای اینکه اثر مناسبی داشته باشد؛ اثر معکوس دارد. به طوری که در طولانی مدت باعث حساسیت بیش از حد دندان ها و پوسیدگی، خرابی و عفونت آن ها می شود.

ورزش های برخوردی، درگیری های مداوم در خیابان و برخورد وسایل و اقلام گوناگون به فک، صورت و دندان ها، تناول خوراکی های خیلی سفت و مغزهای آجیل سفت، بازکردن درب وسایل را با دندان ها، عدم مراقبت مناسب از دندان ها نیز از جمله دیگر دلایل آسیب به عصب و ریشه هستند.

در طول فرایند درمان ریشه دندان چه اتفاقی می افتد؟

ریشه دندان با توجه به تبحر دندانپزشک و وضعیت دندان شما ممکن است که با یک مراجعه یا چند مراجعه و فرایند در مطب دکتر درمان شود و این فرایند نیز به وسیله دندانپزشک یا متخصص اندودنتیست اجرا شده و صورت می گیرد.

متخصص اندودنتیست دندانپزشکی است که در زمینه علل، تشخیص، پیشگیری و معالجه بیماری ها و صدمات مربوط به مغز یا عصب دندان تخصص دارد. انتخاب اینکه از کدام نوع دندانپزشک برای فرایند خود استفاده کنید؛ به درجه سختی فرایند درمان ریشه دندان شما و مهارت عمومی دندانپزشک در حیطه کار بر مشکل دندان شما بستگی دارد.

دندانپزشک شما در مورد اینکه چه کسی ممکن است که جهت انجام کار در مورد خاص شما مناسب باشد؛ شما را راهنمایی خواهد کرد. همچنین در صورتی که او خود را جهت رفع مشکل شما شایسته نداند؛ شما را به شخص دیگری ارجاع خواهد داد.

اولین گام در این فرایند، دریافت اشعه ایکس توسط متخصص به منظور رویت شکل کانال ها و مجرای ریشه دندان و همچنین مشخص سازی علائم عفونت در استخوان های اطراف است. پس از آن دندانپزشک یا متخصص اندودنتیست شما از بی حسی موضعی جهت بی حس سازی قسمت نزدیک دندان استفاده می کند. از آنجایی که عصب دندان مرده است؛ احتمال دارد که حتی داروی بی حسی نیز لازم نباشد. با این حال اکثر دندانپزشکان آن بخش را بی حس می کنند که بیمار آسودگی خاطر بیشتری داشته باشد.

هر آنچه از درمان ریشه دندان باید بدانید

گام دوم درمان ریشه دندان

در مرحله بعد جهت خشک نگه داری اطراف دندان و خالی نمایی آن از بزاق حین درمان، دندانپزشک شما از ورقه های لاستیکی جهت قرارگیری در اطراف دندان استفاده می کند.

پس از آن یک منفذ جهت دسترسی به ریشه دندان سوراخ می شود. مغز دندان به همراه باکتری ها، بافت عصبی پوسیده شده و باقی مانده های مربوط به آن از محل دندان جدا می شود. فرآیند تمیزسازی با استفاده از سوهان های ریشه دندان انجام خواهد شد.

پس از آن تعدادی از این سوهان ها با قطر در حال افزایش در منفذ دسترسی قرار گرفته و در تمام طول کار روی دندان به کار گرفته می شوند که حفره های ریشه دندان را خراشیده و تمیز کنند. از آب یا هیپوکلریت سدیم در فاصله های زمانی دوره ای به منظور بیرون ریزی پسماندها استفاده می شود.

در گام سوم درمان ریشه دندان چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که دندان به طور کامل تمیز شد؛ محکم در جای خود قرار داده می شود. بعضی از دندانپزشکان ترجیح می دهند که قبل از قراردهی دندان سر جای خود حداقل یک هفته صبر کنند. به عنوان مثال در صورت وجود عفونت دندانپزشک متخصص ممکن است که جهت پاک سازی آن، دارویی داخل دندان شما قرار دهد.

برخی دیگر از دندانپزشک ها ممکن است که روزی که دندان را از هرگونه عفونت پاک سازی می کنند؛ آن را سر جای خود محکم قرار دهند. اگر درمان ریشه دندان در همان روز به پایان نرسد؛ یک قالب پرسازی موقت در منفذ دندان قرار داده می شود که آلودگی هایی نظیر بزاق و مواد غذایی در طول قرار ملاقات بعدی به آن وارد نشوند.

در قرار ملاقات بعدی، جهت پرسازی فضای داخلی دندان یک خمیر سیلر و یک ترکیب لاستیکی به نام Gutta Percha در مجرای ریشه دندان قرار می گیرد. جهت پرسازی منفذ دسترسی بیرونی که در ابتدای درمان سوراخ شد؛ یک پرکن در آن قرار داده می شود.

مرحله آخر به احتمال زیاد شامل ترمیم بیشتر دندان باشد. زمانی که فردی به درمان ريشه دندان نیاز دارد؛ اغلب فردی است که دندان مورد نظر او پرشدگی بزرگ، پوسيدگي گسترده يا ضعفی ديگر نیز دارد که یک تاج، تاج و دیرک يا لوازم ترميمي و نگهدارنده ديگری اغلب بايد جهت محافظت از آن، روي دندان فرد قرار گيرد. به طوری که از شکستگی و آسیب مجدد آن جلوگيري کند و آن را به بهترین عملکرد خود بازگرداند.

هر آنچه از درمان ریشه دندان باید بدانید

آیا درمان ریشه دندان درد دارد؟

از آنجا که به بیماران داروی بی حسی تزریق می شود؛ درمان ریشه دندان دردناک تر از فرآیندهای معمول و رایج دندانپزشکی مانند روند پرسازی دندان یا کسی که دندان عقلش را می کشد؛ نیست. با این وجود، پس از اتمام فرایند درمان ریشه و مغز دندان ممکن است که کمی احساس درد یا بی حسی در دندان خود داشته باشید و حتی این امکان وجود دارد که برای چند روز ناراحتی خفیفی را تجربه کنید.

از کجا بفهمیم که به درمان ریشه دندان نیاز داریم؟

درمان ریشه ای برای دندانی که به دلیل آسیب دیدگی یا ژنتیک ترک خورده است یا به دلیل وجود حفره عمیق یا مشکلات مربوط به پرشدگی قبلی دندان آسیب دیده است؛ انجام می شود. به طور کلی، بیماران زمانی که متوجه می شوند که دندان هایشان به خصوص در مورد احساس گرما و سرما حساس شده است؛ به درمان ریشه ای نیاز دارند.

چند نشانه وجود دارد که به این معنا است که به احتمال زیاد به درمان ریشه دندان نیاز دارید:

  • درد شدید هنگامی که چیزی می جوید یا به ساندویچ گاز می زنید؛
  • جوش های لثه؛
  • دندان خرد شده یا ترک خورده؛
  • حساسیت طولانی مدت به گرما یا سرما حتی پس از اینکه این عامل حذف می شود؛
  • لثه های متورم یا حساس؛
  • پوسیدگی عمیق یا تیرگی لثه ها.

هر آنچه از درمان ریشه دندان باید بدانیدسخن آخر

همه ما در زندگی خود حداقل یک بار دندان درد را تجربه کرده و باید به یک دندانپزشک مراجعه کنیم. تجمع باکتری در ریشه دندان ها باعث عفونت، پوسیدگی و مرگ عصب های آن شده و دندان را نیازمند درمان ریشه ای که در کشور ما به اشتباه تحت عنوان عصب کشی نیز شناخته می شود؛ می کند.

ما در این مقاله شما را با روش درمان ریشه دندان آشنا کرده و به طور کامل جزئیاتی که لازم بود بدانید را شرح دادیم. اگر دندان آسیب دیده دارید که حین صرف غذا دچار درد شدید می شود و امکان صرف غذا و خوراکی با آن قسمت فک خود را به راحتی ندارید؛ باید به سرعت به متخصص دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

Source: www.aae.org, www.webmd.com

آموزش

درمان ریشه دنداندرمان ریشه دندان خانگیدرمان ریشه دندان در خانهدرمان ریشه دندان درددرمان ریشه دندان عفونیدرمان مجدد ریشه دندانعصب کشی بدون درد دندانفرق درمان ریشه دندان با عصب کشیفیلم درمان ریشه دندانهر آنچه از درمان ریشه دندان باید بدانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *