آدرس: تهران، پاسداران، خیابان گل نبی، بعد از تقاطع زمرد (ناطق نوری)، پلاک 40، طبقه دوم غربی، واحد 207

مراحل پوسیدگی دندان

پوسیدگی یکی از متداول ترین دلایل درد دندان است. پوسیدگی دندان همزمان با از بین رفتن مینا ایجاد می شود. دلیل بروز این مشکل، اسیدی است که باکتری های موجود در پلاک دندان تولید می کنند. برخی از اشکال پوسیدگی با حفظ عادات درست مراقبت از دهان و دندان و مراجعه مرتب به دندانپزشک قابل درمان است. شروع پوسیدگی تا از بین رفتن کامل دندان، درپنج مرحله کلی صورت می گیرد.

اینکه یک کودک یا فرد بالغ باشید؛ هیچ تفاوتی ندارد. در صورتی که علائمی همچون درد و حساسیت در دندان خود احساس می کنید؛ همان زمان درمان را شروع کنید. این کار از ورود دندان شما به فازهای پیشرفته تر پوسیدگی جلوگیری کرده و درمان آن را ساده تر می کند.

مراحل پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان چیست؟

پیش از آنکه در رابطه با مراحل پوسیدگی دندان صحبت کنیم؛ باید به یک تعریف مشترک از آن برسیم. این پدیده، یک فرآیند پیش رونده است که در آن باکتری های پلاک با تولید اسید باعث ضعف در سطح دندان می شوند. ادامه این روند حفره هایی بر سطح دندان ایجاد می کند که باعث ورود باکتری ها به داخل آن و ایجاد عفونت می شود.

باوجود اینکه پوسیدگی در مراحل ابتدایی به طور کامل قابل درمان است؛ اما به دلیل عدم بروز درد، توسط بیمار قابل تشخیص نیست. به همین دلیل در طول این مقاله بارها جهت جلوگیری از پیشروی بیشتر پوسیدگی، جلسات منظم ویزیت دندانپزشک متخصص توصیه می شود.

نحوه تشکیل پلاک روی دندان

از پلاک به عنوان مهم ترین عامل شروع کننده پوسیدگی دندان یاد می شود. اما این ماده چگونه روی دندان تشکیل می شود؟

اگر بقایای مواد غذایی برای مدت طولانی بر دندان باقی بماند؛ پلاک روی دندان تشکیل می شود که باکتری ها بر آن تجمع کرده و از مواد غذایی روی دندان تغذیه می کنند. در طی فعالیت باکتری ها اسید تولید می شود که موجب آسیب به دندان خواهد شد. البته پلاک ها تورم و قرمزی و در نهایت خونریزی لثه ها را نیز به همراه دارند که مورد بحث این نوشته نیست.

تمامی مواد غذایی در صورت باقی ماندن بر دندان موجب آسیب خواهند شد؛ اما غذاهای حاوی قند و نشاسته جز خطرناک ترین گروه های غذایی در این خصوص هستند. خوراکی هایی همچون نوشابه، کیک، شیرینی، آب میوه و میوه خشک مقادیر زیادی قند و کربوهیدرات دارند.

۵ مرحله پوسیدگی دندان

جهت درک مراحل پوسیدگی دندان باید با لایه های اصلی آن آشنایی پیدا کنید. دندان از سه بخش مینا (enamel)، عاج (detine)، و pulp تشکیل شده است. مینا خارجی ترین لایه را تشکیل می دهد. این بخش سخت ترین ماده در بدن به شمار می آید و وظیفه آن محافظت از بخش های حساس داخل دندان است.

عاج به لایه ای زرد رنگ گفته می شود که زیر مینای دندان قرار دارد. بافت عاج در مقایسه با مینا نرم تر است و منافذی دارد که به داخل دندان منتهی می شود.

پالپ داخلی ترین بخش دندان به حساب می آید. pulp بسیار نرم است و بافتی عصبی و رگ های خونی دارد. با مطالعه مراحل پوسیدگی دندان درخواهید یافت که در هر فاز، کدام بخش های دندان درگیر خواهند شد.

لکه های سفید آغازگر پوسیدگی دندان

مرحله اول پوسیدگی دندان با آشکار شدن لکه های گچی و سفید رنگ بر سطح دندان آغاز می شود. دلیل این پدیده تشکیل پلاک و از بین رفتن کلسیم است. پس از تشکیل پلاک، باکتری های موجود در آن شروع به متابولیزه قند موجود در مواد غذایی کرده و موجب تولید اسید می شوند. این اسید نیز نابودی مینای دندان را به همراه دارد.

لکه های سفید زیر مینای دندان تشکیل می شوند و نوعی اخطار هستند که دندان ها نیاز به مراقبت بیشتری دارند. لکه های مذکور بیشتر بر دندان های مولار یا آسیاب تشکیل شده و در صورت تشخیص به موقع، به راحتی از بین خواهند رفت.

در این فاز مشکل با عملکرد مناسب دندانپزشک متخصص قابل درمان است. همچنین مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید و درمان موضعی به کمک فلوراید به بهبودی کامل کمک خواهد کرد.

از بین رفتن مینای دندان دومین مرحله پوسیدگی

در مرحله دوم پوسیدگی دندان، مینا در زیر سطح دندان ها شروع به شکستن می کند. در این فاز روند طبیعی بازسازی قادر به بازگردانی مینا و مواد معدنی مناسب نیست و باعث ایجاد ضایعه در داخل دندان می شود. با ادامه روند پوسیدگی سطح دندان در خطر شکستگی قرار خواهد گرفت. در صورت بروز این امر، روند برگشت ناپذیر است و باید به سرعت مراقبت های ویژه از دندان به عمل بیاید.

از بین رفتن Dentin یا عاج دندان سومین مرحله پوسیدگی دندان

عاج بخشی از دندان است که بین مینا و پالپ قرار دارد. در صورت عدم درمان در مراحل قبل، باکتری ها و اسیدها به حل کردن مینای دندان ادامه می دهند و ضایعه به عاج می رسد. در این مرحله درد دندان آغاز می شود و شخص درد شدیدی در ناحیه دندان آلوده احساس خواهد کرد.

زمانی که مینا به اندازه کافی با از بین رفتن مواد معدنی کلسیم و فسفات ضعیف شود؛ متلاشی شده و یک حفره در دندان ایجاد می شود. جهت ترمیم این حفره به احتمال زیاد باید به پرکردن دندان بپردازید.

چهارمین مرحله پوسیدگی دندان: درگیر شدن پالپ (pulp)

پالپ بخش مرکزی دندان است. این بخش از بافت های زنده و سلول هایی تشکیل شده می شود که به آن ها odontoblast می گویند. سلول های پالپ عاج دندان را تولید می کنند که بافت پیونددهنده مینا و پالپ است. اگر پالپ به باکتری آلوده شود؛ چرک تشکیل شده و رگ های خونی و اعصاب دندان از بین می روند. این مشکل درد مداوم دندان را به همراه دارد. هنگامی که دندان به این مرحله می رسد؛ باید درمان root canal بر آن انجام شود که منجر به خروج ریشه و مراقبت های خاص خواهد شد.

آبسه، مرحله پنجم پوسیدگی دندان

تشکیل آبسه آخرین مرحله پوسیدگی دندان و دردناک ترین فاز آن است. زمانی که عفونت به نوک ریشه دندان برسد؛ استخوان ها نیز در خطر عفونت قرار می گیرند. لثه و زبان در این مرحله متورم شده که بر تکلم فرد تاثیر گذاشته و او را در معرض سایر بیماری ها نیز قرار می دهد. در این مرحله عمل جراحی و خارج کردن دندان جهت درمان کامل مورد نیاز است.

مشخص شد که پوسیدگی دندان و از دست رفتن کامل آن، یک شبه اتفاق نمی افتد. این مشکل در صورتی که در همان مراحل اولیه تشخیص داده شده و تحت درمان قرار گیرد؛ برطرف می شود. بنابراین راه حل مناسب، مراجعه مرتب و زمان بندی شده به یک متخصص دندانپزشک است که شروع پوسیدگی را به موقع تشخیص داده و درمان های لازم را تجویز کند.

چکیده

در این نوشته لایه های مختلف دندان و خصوصیات هر یک تشریح شد. پس از آن به فرآیندی به نام پوسیدگی دندان اشاره شد که چگونه در طی زمان لایه های دندان را طی کرده و به ریشه و حتی به استخوان فک نفوذ می کند. خوشبختانه در هریک از پنج مرحله پوسیدگی، پیگیری و شروع درمان توسط متخصص دندانپزشک چاره ساز خواهد بود. همچنین طبیعی است که در صورت تشخیص در مراحل ابتدایی، نجات دندان ساده تر و امکان پذیرتر خواهد بود.

Source: www.lindgrendentalcare.com, www.oralb.com, tldental.com.au

آموزش

انواع پوسیدگی دندانانواع کلاس پوسیدگی دندانپوسیدگی دندان جلوپوسیدگی دندان جلو از پشتپوسیدگی دندان چیست؟پیشگیری از پوسیدگی دندانروش توقف پوسیدگی دندانعلت پوسیدگی دندان از داخل چیستکلاس بندی پوسیدگی دندانمراحل پوسیدگی دندان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *