آدرس: تهران، پاسداران، خیابان گل نبی، بعد از تقاطع زمرد (ناطق نوری)، پلاک 40، طبقه دوم غربی، واحد 207

علت لکه های سفید روی دندان چیست؟

دندان ها در آراستگی و زیبایی افراد نقش بسیاری دارند. داشتن لبخند زیبا ویژگی است که همه افراد جهت زندگی بهتر و اعتماد به نفس به آن نیاز دارند.

گاهی عواملی روی دندان ما ایجاد می شود که لبخندی زیرا نخواهیم داشت. لکه های سفید روی دندان از جمله این عوامل محسوب می شوند.

ممکن است شما فردی باشید که به صورت مرتب مسواک زده و به سلامت و بهداشتن دندان خود اهمیت می دهید؛ با این حال شاهد ایجاد لک های سفید روی دندان خود هستید. حال دلیل ایجاد این لکه ها روی دندان چیست؟

در این مقاله ما دلیل وجود لکه های سفید دندان را بررسی می کنیم. بنابراین در صورتی که از این مشکل رنج می برید؛ در ادامه با ما همراه باشید.

علت لکه های سفید روی دندان چیست؟

چه عاملی موجب ایجاد لک های سفید دندان می شود؟

لکه های سفید روی دندان موجب چند رنگی و ناهماهنگی دندان می شود که این موضوع برای هیچ شخصی خوشایند نیست.

اگر شما نیز دچار این مشکل شده اید؛ جهت داشتن لبخندی زیبا باید درصدد از بین بردن لکه های سفید دندان برآیید. البته ابتدا باید دلیل بروز این مشکل مشخص شود. چند عامل موجب بروز لکه های سفید بر دندان می شوند که در ادامه این موارد را به طور کامل شرح می دهیم.

مصرف زیاد فلوراید

فلوراید ماده شیمیایی است که به سفیدی دندان ها کمک می کند. این ماده شیمیایی با آن که به میکروب زدایی دندان ها بسیار کمک خواهد کرد؛ در مواقعی موجب بروز آسیب در آن ها نیز می شود.

اگر اشخاص در استفاده از فلوراید دندان در دوران کودکی زیاده روی کرده باشند؛ در آینده مشکل فلوروز دندان برای آن ها پیش خواهد آمد. بروز لکه های سفید روی دندان به دلیل فلوروز دندان ضرر جسمی ندارد اما از نظر ظاهری برای شخص چندان خوشایند نیست.

هیپو پلازی مین

هیپوپلازی مین یا مین های ضعیف از عوامل دیگر ایجاد لکه های سفید روی دندان هستند. هیپوپلازی مین زمانی رخ می دهد که مین های دندان افراد در زمان رشد دندان کودک به خوبی شکل نگرفته باشد. در این صورت مین های دندان ضعیف است و در مقابل باکتری های دندان به خوبی مقاومت نمی کند.

هیپوپلازی مین سبب ایجاد لکه های سفید دندان، شیار ها و چاله های بیرونی روی دندان می شود. این مشکل نه تنها موجب لکه سفید روی دندان می شود؛ بلکه به مرور زمان و درصورت عدم بهبود باعث پوسیدگی دندان نیز خواهد شد.

تغذیه نامناسب

همانطور که استفاده از فلوراید زیاد و تمیزی بیش از اندازه دندان سبب ایجاد لکه های سفید روی دندان می شود؛ بهداشت ضعیف دندان نیز موجب بروز چنین مشکلی خواهد شد.

غذاهای اسیدی و قندی به مین های دندان آسیب می رسانند. بنابراین اگر جز افرادی هستید که چنین غذاهایی را مصرف می کنید؛ باید بدانید که احتمال بروز لکه سفید روی دندان های شما زیاد است.

غذاهای اسیدی و قندی بیشتر از دیگر مواد غذایی به مین های دندان آسیب می رسانند که یکی از این آسیب ها لکه سفید دندان و سپس پوسیدگی آن است.

علت لکه های سفید روی دندان چیست؟

آسیب های احتمالی ناشی از لک های سفید دندان

به طور کلی، زمانی لکه های سفید روی دندان ایجاد می شود که مین های دندان فرد دچار آسیب شده باشد. مین دندان از محکم ترین و مهم ترین قسمت های دندان است که از بروز آسیب های احتمالی در دندان جلوگیری می کند.

هنگامی که مین دندان ضعیف شده باشد؛ میکروب ها به راحتی به سطح زیرین دندان که عاج دندان است؛ نفوذ می کنند و باعث بروز آسیب های گوناگونی خواهند شد. درواقع بروز لکه های سفید هشداری جهت احتمال بروز آسیب های بزرگ تر و درونی تر در دندان است. اگر افراد به لکه سفید دندان های خود توجه ای نکنند؛ در آینده شاهد پوسیدگی آن خواهند بود.

درمان لکه سفید روی دندان

خوشبختانه لکه های سفید روی دندان درمان دارد. جهت درمان این لکه ها متناسب با اندازه و دلیل ایجاد لکه راه های متفاوتی وجود دارد. به همین دلیل در ادامه به توضیح این روش ها می پردازیم.

ژل سفید کننده دندان

استفاده از ژل سفید کننده دندان روشی سریع و آسان است که موجب درخشندگی دندان های شما می شود. ژل های سفید کننده باکیفیت اغلب از مین ها عبور کرده و به عاج دندان می رسد. عاج محل ایجاد لکه های سفید است. از این رو دندان های شما سفید، درخشان و یک دست می شود که این سفیدی لکه های سفید روی دندان را از دیده پنهان می کند.

بهتر است که جهت خرید ژل دندان مناسب به دندان پزشک مراجعه کرده و محصولی را تهیه کنید که به مرور زمان موجب آسیب بیشتر در دندان های شما نشود.

میکروآبراسیون

میکروآبراسیون مین روشی است که دندان پزشک جهت سفیدی بیشتر دندان از آن استفاده می کند. در این روش دندانپزشک مقدار کمی از مین های دندان را از بین می برد که نتیجه آن کاهش لکه های سفید در دندان است.

علت لکه های سفید روی دندان چیست؟

استفاده از فلوراید موضعی

فلوراید موضعی سبب رشد و افزایش مین های دندان می شود. از این روش زمانی استفاده می کنند که شخص درصدد از رفع احتمال پوسیدگی دندان خود باشد. فلوراید موضعی به خصوص هنگامی که فرد به دلیل هیپوپلازی مین دچار لکه های سفید روی دندان شده است؛ قابل استفاده خواهد بود.

روکش دندان

ممکن است که دندان های شما به دلیل هیپوپلازی مین نه تنها دچار لکه های سفید شده باشد؛ بلکه حفره ها و شیارهای ظاهری نیز روی دندان مشاهده شود. در این صورت ژل ضدعفونی کننده امکان از بین بردن شیارها و حفره های ایجاد شده را ندارد.

در این موارد دندانپزشکان از روکش دندان استفاده می کنند. کامپوزیت یا لمینت دو روش روکش دندان هستند که متناسب با شرایط و خواسته بیمار یکی از این دو روش جهت روکش استفاده می شود.

پیشگیری از ایجاد لکه های سفید دندان

پیشگیری بهتر از درمان است. اگر نگران دندان های فرزند درحال رشد خود یا بروز لکه های سفید روی دندان خود یا عزیزانتان هستید؛ روش های پیشگری که در ادامه خواهیم گفت را رعایت کنید.

استفاده صحیح از خمیر دندان

برای بهداشت دندان های کودکان زیر سه سال از خمیر دندان های مخصوص کودک و معتبر استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که مقدار استفاده از خمیر دندان روی مسواک به اندازه یک دانه برنج باشد.

اگر فرزند شما بالای 3 سال سن دارد؛ بهتر است که ضمن استفاده از خمیردندان مخصوص دندان کودکان، مقدار استفاده آن به اندازه یک نخود باشد.

توجه داشته باشید که کودکان این توانایی را ندارند که خمیردندان را به طور کامل از روی دندان ها پاک کنند. بنابراین جهت شست وشوی بهتر بر مسواک زدن کودکان خود نظارت کنید.

کاهش غذاهای حاوی اسید و قند

حفظ مین های دندان اصلی ترین کاری است که شما جهت جلوگیری از ایجاد لکه های سفید روی دندان باید انجام دهید. مواد خوراکی که باید در استفاده از آن ها محتاط باشید؛ شامل موارد زیر است:

  • مرکبات اسیدی مانند لیمو و پرتقال؛
  • شیرینی، آب نبات و شکلات؛
  • نوشیدنی های حاوی الکل؛
  • نوشیدنی های حاوی قند مانند نوشابه.

بهتر است که پس از استفاده از این مواد خوراکی به مسواک زدن بپردازید. در صورت رعایت اندازه این خوراکی ها و شست وشوی دندان بعد از خوردن یا نوشیدن خوراکی های گفته شده لکه سفید روی دندان شما ایجاد نخواهد شد.

علت لکه های سفید روی دندان چیست؟سخن آخر

همانطور که در این مقاله گفته شد؛ بروز لکه های سفید روی دندان دلایل گوناگونی دارد. گاهی این موضوع به  دلیل بهداشت زیاد دندان و گاهی به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به وجود می آید. لکه سفید دندان نه تنها باعث گرفتن لبخند زیبا از افراد می شود؛ بلکه در طولانی مدت ممکن است که سبب پوسیدگی دندان فرد نیز بشود.

به همین دلیل بهترین راه های درمان این لکه ها و موارد جلوگیری از بروز لک های سفید دندان را در این مقاله شرح دادیم. بنابراین با استفاده از این راهکارها از بروز این مشکل و کاهش زیبایی دهان و دندان خود جلوگیری کنید.

Source: www.medicalnewstoday.com, www.omahadentists.net

آموزش

جرم سفید روی دندانچگونه لکه های سفید روی دندان را از بین ببریمدرمان خانگی لکه های سیاه روی دنداندرمان خانگی لکه های قهوه ای روی دندانعلت سفید شدن نوک دندانعلت گچی شدن دندانهاعلت لکه سفید روی دندان کودکعلت لکه های سفید روی دندان چیست؟لکه سفید روی دندان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *