آدرس: تهران، پاسداران، خیابان گل نبی، بعد از تقاطع زمرد (ناطق نوری)، پلاک 40، طبقه دوم غربی، واحد 207

سفید کردن دندان

داشتن دندان های سفید می تواند در زیبایی چهره بسیار تاثیر گذار باشد. سفید کردن دندان از جمله اقداماتی است که اغلب افراد تمایل به انجام آن دارند. روش ها مختلفی جهت سفید کردن وجود دارد که بسته به شرایط هر فرد از روش های مختلفی استفاده می شود.

محصولات و ابزار های مختلفی جهت سفید کردن وجود دارد که شامل خمیر دندان های مخصوص سفید کردن دندان، ژل های شستشو دهان و دیگر ابزار هایی که در دندانپزشکی به صورت تخصصی تر استفاده می شود. این نکته را در نظر داشته باشید که همه افراد نمی توانند این اقدامات زیبایی را انجام دهند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید که در خصوص سفید کردن دندان اطلاعات لازم و کاربردی را در اختیار شما قرار دهیم.

سفید کردن دندان

آیا سفید کردن دندان برای همه افراد مناسب است؟

همانطور که گفته شد همه افراد نمی توانند از این اقدامات بهره مند شوند. سفید کردن دندان ها بیشتر برای افرادی مناسب است که دندان و لثه ای کاملاً سالم دارند. همچنین افرادی که دندان های زرد رنگ دارند نتیجه بهتری را مشاهده خواهند کرد. در نتیجه برای همه افراد توصیه نمی شود.

بهتر است قبل از هرگونه اقدامی در این خصوص به دندانپزشک مراجعه کنید که دندان های شما را به طور کامل بررسی کند. در صورت تایید و صلاحدید دندانپزشک دندان های خود را به روشی مناسب سفید کنید.

چند روش برای سفید کردن دندان

روش های مختلفی جهت سفید کردن دندان وجود دارد که باید روشی متناسب با شرایط دندانی خود انتخاب کنید. در ادامه هر یک از موارد را برای شما ذکر خواهیم کرد.

سفید کردن دندان با استفاده از خمیر دندان

کلیه خمیر دندان هایی که در دسترس عموم است، جهت پاک کردن لکه های سطحی در دندان کاربرد دارد. زیرا خمیر دندان ها حاوی موادی هستند که سطحی ملایم از دندان شما را پاک و سفید می کند. در واقع خمیر دندان ها به عنوان وسیله ای منحصراً برای سفید کردن دندان استفاده نمی شوند، بلکه جهت پاک کردن لایه ای از جرم دندان استفاده می شوند.

محصولاتی وجود دارند که منحصراً به صورت حرفه ای دندان ها را سفید می کنند. این محصولات حاوی کاربامید پراکسید یا هیدروژن پراکسید هستند. استفاده از این مواد سبب تمیزی دندان به صورت عمقی خواهد بود. خمیر دندان ها برای سفید کردن، می تواند نهایتاً تا ۱ درجه دندان های شما را روشن تر کند. اما اگر با تجهیزات حرفه ای در دندانپزشکی این فرایند را انجام دهید، دندان های شما سه تا هشت درجه سفید تر خواهد شد.

سفید کردن دندان با استفاده از ژل و نوار چسب های مخصوص

از دیگر روش هایی که نیاز به مهارت های تخصصی ندارد، استفاده از ژل و نوار چسب های مخصوص دندان است. ژل هایی بدون نسخه به فروش می رسند که حاوی پراکسید هستند. این ژل ها با استفاده از مسواک به طور مستقیم بر دندان قرار می گیرد. اما به طور کلی بسته به میزان پراکسید در ژل، نحوه استفاده و دستور آن متفاوت است.

این نکته را در نظر داشته باشید که با یک بار استفاده نتیجه چندانی را مشاهده نخواهید کرد. باید به صورت مداوم از این ژل ها استفاده کنید که در نهایت نتیجه مورد انتظار را پس از ۴ ماه مشاهده کنید. علاوه بر این ژل ها نوار چسب های سفید کننده نیز به فروش می رسند.

این نوار چسب ها بی رنگ و نامرئی هستند و با استفاده از ژل های پراکسید تهیه شده اند. استفاده از این چسب ها باید طبق دستوری که در بسته بندی آن وجود دارد، انجام گیرد. نتایج اولیه استفاده از این نوع چسب ها پس از چند روز قابل مشاهده است. اما جهت مشاهده نتیجه نهایی باید آن را به صورت مداوم حدود چهار ماه استفاده کنید.

استفاده از دهانشویه جهت سفید کردن دندان

یکی از جدیدترین محصولاتی که جهت سفید کردن دندان وجود دارد، دهانشویه سفید کننده دندان است. این نوع دهانشویه ها همانند دهانشویه های دیگر نفس را در دهان تازه می کند. همچنین تمامی جرم و باکتری هایی که در دندان و لثه وجود دارد، به طور کامل پاک خواهد کرد.

برخی از این دهانشویه ها حاوی موادی به نام پراکسید هیدروژن هستند که سبب سفید تر شدن دندان خواهند شد. شما پس از ۱۲ هفته نتایج استفاده از این محصول را مشاهده خواهید کرد. نحوه استفاده از آنها به این شکل است که باید دو بار در روز قبل از مسواک زدن، در دهان خود به مدت ۶۰ ثانیه بچرخانید.

بسیاری از دندان‌پزشکان بر این باورند که استفاده از این محصول نسبت به سایر محصولاتی که بدون نسخه به فروش می رسند اثر کمتری بر سفیدی دندان دارد.

سفید کردن دندان با استفاده از سینی های مخصوص در دندانپزشکی

علاوه بر مواردی که نام برده شد، روش های تخصصی تری نیز وجود دارد که توسط دندانپزشک ها انجام می شود. دندانپزشک ها از ابزاری که اصطلاحاً به آن سینی گفته می شود، استفاده می کنند. سینی را در دهان مراجعه کننده قرار می دهند و ترکیبات لازم برای سفید کردن را بر دندان آنها می گذارند.

ژل هایی که جهت سفید کردن دندان استفاده می شود حاوی سفید کننده پراکسید است. مدت زمان انجام این روش بستگی به دندان های شما خواهد داشت. برخی از افراد به بیش از ۴ هفته نیاز به استفاده از این روش برای سفیدی دندان دارند.

سفید کردن دندان

سفید کردن یا بلیچینگ دندان با استفاده از لیزر

یکی از موثر ترین روش هایی که برای سفید کردن دندان وجود دارد، استفاده از لیزر است. در این روش علاوه بر لیزر، از محصولات سفید کننده بر دندان نیز استفاده می کنند که تاثیرات آنها بیشتر شود. نتایج آن را می توانید پس از مدت زمان ۳۰ تا ۶۰ دقیقه مشاهده کنید.

اما اگر انتخاب شما دندان هایی زیباتر و سفیدتر است به چندین جلسه استفاده از این روش احتیاج خواهید داشت. این نوع از روش سفید کردن دندان، گران ترین آن محسوب می شود.

نتایج سفید کردن دندان ها تا چه مدت زمانی باقی خواهد ماند؟

هر نوع روشی که برای سفید کردن دندان به کار می رود نتایج دائمی را برای شما به همراه نخواهد داشت. نتایج آن بسته به مراقبت های هر فرد می تواند در مدت زمان های مختلف باقی بماند. ممکن است برخی از افراد پس از سفید کردن دندان خود از غذاها و نوشیدنی هایی استفاده کنند که سفیدی اولیه بر دندان آنها وجود نداشته باشد.

همچنین برخی افراد، از استفاده از نوشیدنی ها و غذاهایی که سبب ایجاد لکه بر دندان می شود، پرهیز می کنند. به طبع چنین افرادی دندان های سفید تری خواهند داشت. به طور کلی بسته به جنس دندان و نوع غذایی که مصرف می کنید، بلیچینگ دندان در مدت زمان های متفاوتی باقی خواهد ماند.

چه افرادی نباید دندان های خود را سفید کنند؟

همانطور که گفته شد سفید کردن دندان یا بلیچینگ برای همه افراد جایز نیست، چرا که می تواند صدمات جدی را به دندان وارد کند. در ادامه افرادی که انجام این فرایند برای آن ها مناسب نیست را برای شما بازگو خواهیم کرد:

  • باید به سن و شرایط خود مانند بارداری توجه داشته باشید. بلیچینگ دندان برای افراد زیر ۱۶ سال توصیه نمی شود. زیرا عصب دندان در این سن بزرگ است و هنگام انجام این فرایند ممکن است سبب حساسیت در آن قسمت از دندان شود. همچنین به خانم هایی که باردار و شیرده هستند نیز توصیه نمی شود.
  • افرادی که دندان و لثه های حساس دارند، نباید از روش های سفید کردن دندان استفاده کنند. چرا که حساسیت های آنها دوچندان خواهد شد. ماده ای که در سفید کردن دندان ها استفاده می شود (پراکسید)، در برخی از افراد سبب حساسیت خواهد شد. در نتیجه باید قبل از هرگونه اقدامی با پزشک خود مشورت داشته باشید.
  • افرادی که لثه و مینای دندان آنها دچار آسیب شده است نباید از روش سفید کردن دندان استفاده کنند. قبل از این اقدام باید ابتدا به مشکلات دندان خود رسیدگی کنید. زیرا مواد سفید کننده که بر دندان قرار می گیرد، به قسمت های پوسیده نفوذ می کنند و در نهایت سبب ایجاد حساسیت خواهند شد.
  • دندان هایی که با رها ترمیم شده است، سفید کردن دندان برای آنها مناسب نیست. زیرا سبب ایجاد ناهمواری در دندان خواهد شد. بهترین روش برای استفاده، روکش هایی بر مینای دندان است.
  • رنگ دندان ها در نتیجه سفید کردن دندان بسیار موثر است. معمولاً دندان های تیره ای که به رنگ زرد هستند، بهترین گزینه برای بلیچینگ خواهد بود. اما افرادی که دندان های تیره رنگ دارند نتیجه ای را مشاهده نخواهند کرد.

در نتیجه، اگر قصد سفید کردن دندان خود را دارید بهتر است با دندانپزشک مشورت داشته باشید که بهترین گزینه برای سفید کردن دندان را بسته به شرایط شما پیشنهاد دهد. شما به دو روش خانگی و حرفه ای می توانید این اقدام را انجام دهید.

به طور کلی روش های خانگی بسیاری مانند استفاده از ژل های شستشو و نوار چسب وجود دارد، که تا حدودی نتایج دلخواه را به شما می دهد. اما با استفاده از روش های حرفه ای که در دندانپزشکی انجام می شود، زودتر به نتیجه خواهید رسید.

Source: www.webmd.com

آموزش

برای سفید کردن دندان چه کنیمبلیچینگبلیچینگ دندان چیست؟دهانشویه جهت سفید کردن دندانراه های سفید کردن دندانروش‌های سفید کردن دندانسفید کردن دندانسفید کردن دندان با استفاده از خمیر دندانسفید کردن دندان با استفاده از ژلسفید کردن یا بلیچینگ دندانسفید کننده دندانلاک سفید کننده دندانلمینت دندان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *