آدرس: تهران، پاسداران، خیابان گل نبی، بعد از تقاطع زمرد (ناطق نوری)، پلاک 40، طبقه دوم غربی، واحد 207

روش های ترمیم دندان

مشکلات بسیاری در خصوص دندان وجود دارد که افراد زیادی از آن رنج می برند. برای هریک از مشکلات مانند پوسیدگی، شکستگی، ایجاد لکه های جرم در دندان و.. درمان های متفاوتی جهت ترمیم دندان وجود دارد. در واقع بسته به مشکل در دندان شما تعیین می شود که چه نوع روشی برای ترمیم آن انجام گیرد.

به عنوان مثال اگر آسیب دیدگی در دندان به صورت گسترده ایجاد شود، در نهایت به ریشه خواهد رسید. در این مواقع دندان ها را پس از معاینه به صورت غیر مستقیم ترمیم خواهند کرد. در روش های مستقیم، آسیب های جزئی بر دندان را ترمیم می کنند. در ادامه با همراه باشید که در خصوص انواع روش های ترمیم دندان اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار دهیم.

روش های ترمیم دندان

روش های ترمیم دندان مستقیم و غیر مستقیم

همانطور که گفته شد جهت ترمیم دندان روش های متفاوتی وجود دارد که بسته به میزان و نوع مشکل در دندان، روش های متفاوتی برای آن در نظر گرفته می شود. به طور کلی دندان ها به دو صورت یعنی ترمیم دندان مستقیم و غیر مستقیم انجام می گیرد که هر یک را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

ترمیم مستقیم دندان

در روش مستقیم، مراجعه کنندگان طی یک جلسه ویزیت و مراجعه به مطب، مشکل خود را برطرف می کنند. معمولاً در این روش دندان هایی ترمیم می شوند که یک قسمت کوچکی از آن آسیب دیده است و نیاز به یک ترمیم جزئی دارد.

در اغلب مواقع این نوع از آسیب دیدگی های جزئی در دندان  با استفاده از کامپوزیت یا بسیاری از مواد دیگر قابل ترمیم خواهند بود. روزانه افراد زیادی با اینگونه مشکلات به دندانپزشکی مراجعه می کنند که تمامی آسیب ها و حفره های ایجاد شده در دندان را برطرف کنند.

ترمیم غیر مستقیم دندان

نوع دیگری از ترمیم دندان به صورت ترمیم غیر مستقیم است. در این روش ترمیم، مراجعه کننده یک تا  دو جلسه نیاز به مراجعه در مطب خواهد داشت چراکه ترمیم دندان به صورت غیر مستقیم انجام می گیرد. در واقع دندان هایی که عمیقاً نیاز به ترمیم دارند، با استفاده از این روش ترمیم خواهند شد. دندان پزشکان ادامه روند ترمیم دندان را مانند تهیه روکش دندان در لابراتوار تهیه و آماده می کنند. البته تمامی اقدامات مانند قالب گیری ها را قبل از هرگونه اقدامی جهت تهیه روکش انجام می دهند. پس از آن روکش های تهیه شده را بر دندان آسیب دیده می گذارند.

آشنایی با انواع روش ترمیم درمان

همانطور که گفته شد جهت ترمیم دندان بسته به میزان مشکلی که دندان  دارد، نوع مناسبی از ترمیم برای آن در نظر گرفته می شود. در ادامه هر  یک از روش های ترمیم دندان که در دندانپزشکی انجام می شود را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

پر کردن دندان

یکی از رایج ترین درمان هایی که برای ترمیم دندان انجام می گیرد، پر کردن دندان است. این عارضه در اغلب مواقع به دلیل وجود باکتری ها، داشتن رژیم غذایی اسیدی، قندی و عدم رعایت بهداشت دهان به وجود می آید که در نهایت سبب پوسیدگی دندان می شود.

در صورتی که رسیدگی های لازم انجام نشود، پوسیدگی ها گسترش می یابد و سبب ایجاد مشکلات جدی تر در دندان خواهد شد. در این مواقع شما نیاز به پر کردن دندان با استفاده از انواع مواد مانند رزین کامپوزیت خواهید داشت.

هر یک از موادی که به منظور پر کردن و ترمیم دندان استفاده می شود، کیفیت و ماندگاری متفاوتی با یکدیگر دارند. به عنوان مثال سرامیک ها و پورسلین ها مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت ها دارند. برای جای گذاری در دندان به دو قرار ملاقات در دندانپزشکی احتیاج خواهد بود.

روکش کردن دندان

یکی دیگر از روش های ترمیم دندان روکش کردن آن است. این نوع روش ترمیم به صورت غیر مستقیم انجام می شود. روکش کردن بیشتر برای دندان های بسیار آسیب دیده و ناپایدار انجام می گیرد. با استفاده از این روش دندان شما به طور کامل ترمیم می شود.

روکش هایی که برای دندان استفاده می شوند، در انواع متفاوتی هستند. برخی  از آنها زیر ساختی از جنس فلز دارند و روکش پورسلین بر آنها قرار گرفته است. همچنین برخی از آنها به طور کلی از جنس سرامیک ساخته شده اند.

بهتر است در خصوص انتخاب هر یک از روکش ها با دندان پزشک مشورت داشته باشید که متناسب با شرایط شما نوع مناسبی را پیشنهاد دهد.

روش های ترمیم دندان

استفاده از بریج یا پل دندان

از دیگر روش های ترمیم دندان بهره بردن از پل دندان یا به اصطلاح بریج است. پل دندان عملکردی مانند روکش ها را ایفا می کند با این تفاوت که پل دندان می تواند چندین دندان آسیب دیده را پوشش دهد. در واقع قسمت های انتهایی آنها به دندان های طبیعی متصل می شوند که استحکام خوبی در دندان داشته باشند. ترمیم دندان با استفاده از این روش لبخندی زیبا به شما خواهد بخشید.

ایمپلنت دندان

این نوع روش در دندانپزشکی بسیار کاربردی است و به عنوان جایگزین دندان های آسیب دیده استفاده می شود. به طور کلی ساختار جدیدی از ریشه و دندان به جای دندان آسیب دیده جایگزین می شود. با استفاده از تکنیک های بسیار پیشرفته به نام فیکساتور تیتانیوم این فرایند صورت می گیرد.

نحوه جایگذاری آن با استفاده از جراحی هایی در فک امکان پذیر است. هنگامی که استخوان فک به فیکسچر متصل می شود دندان جای گذاری در فک قرار خواهد گرفت. دندان های مجاور ایمپلنت آسیبی به یکدیگر وارد نخواهند کرد و درنهایت جایگزین مناسبی خواهند بود.

سفید کردن دندان یا بلیچینگ

یکی از روش های ترمیم که اغلب افراد تمایل به انجام آن را دارند، بلیچینگ دندان است. هنگامی که شما برای سفید کردن دندان به دندانپزشکی مراجعه می کنید، ابتدا دندان های شما را به خوبی بررسی می کنند که تشخیص دهند، چه نوع موادی را باید برای سفید کردن دندان استفاده کنند.

در دندانپزشکی از ابزار های حرفه ای برای بلیچینگ استفاده می شود. یک ابزاری که اصطلاحاً به آن سینی گفته می شود در دهان قرار می دهند. سپس با استفاده از مایعی سفید کننده  دندان ها را به طور کامل سفید می کنند. استفاده از آن سینی در دهان سبب می شود که مواد با دیگر قسمت های دهان در تماس نباشند.

در نتیجه، روش های مختلفی برای ترمیم دندان وجود دارد که هر یک از آنها بسته به میزان و نوع مشکل در دندان، استفاده می شود. در صورتی که دندان ها به صورت سطحی آسیب دیده باشند، با استفاده از روش های مستقیم طی یک جلسه دندان ها ترمیم خواهند شد.

اما برخی از دندان ها آسیب دیدگی آنها به صورت عمقی است که در این مواقع ترمیم به صورت غیر مستقیم انجام می گیرد. در روش غیر مستقیم می توانید طی دو جلسه دندان های خود را به طور کامل ترمیم کنید. روش های ترمیم دندان به صورت مختلفی انجام می گیرد که هر یک از آنها بنا به به صلاحدید دندان پزشک برای آسیب های مختلفی به کار گرفته می شود.

به طور کلی با استفاده از هر کدام از روش ها، دندان هایی سالم و در نهایت لبخندی زیبا تر خواهید داشت. این نکته را نیز به یاد داشته باشید، شما باید همواره از دندان های خود مراقبت کنید که سبب پوسیدگی و در نهایت مشکلات بیشتر نشود. در این صورت هیچ وقت نیاز به ترمیم دندان نخواهید داشت.

Source: www.drssmithandrobinson.com

آموزش

انواع ترمیم دندانانواع روش ترمیم درمانایمپلنت دندانپر کردن دندانترمیم دندان پوسیدهترمیم دندان پوسیده در خانهترمیم دندان چیستترمیم دندان های جلوترمیم زیبایی دندان جلوروش های ترمیم دندانروکش کردن دندانسفید کردن دندان یا بلیچینگهزینه ترمیم دندان پوسیده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *