آدرس: تهران، پاسداران، خیابان گل نبی، بعد از تقاطع زمرد (ناطق نوری)، پلاک 40، طبقه دوم غربی، واحد 207

درمان ریشه

درمان ریشه به جهت ترمیم و نجات دندان هایی که به شدت پوسیده یا آلوده شده اند، مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است افراد بسیاری وجود داشته باشند که درمان ریشه برای آن ها ضروری باشد.

درمان ریشه

به همین دلیل در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.

درمان ریشه چه نوع درمانی است؟

طی این درمان ، عصب و پالپ برداشته می شود و قسمت داخلی دندان تمیز می شود. اگر با افزایش آلودگی دندان، درمان کانال ریشه انجام نشود، این احتمال وجود دارد که بافت اطراف دندان آلوده شده و در نتیجه دندان آبسه کند. در واقع در درمان ریشه، کانال ریشه تحت درمان قرار می گیرد.

کانال ریشه اصطلاحی است که برای توصیف حفره طبیعی در مرکز دندان استفاده می شود. پالپ یا محفظه پالپ همان نواحی نرم درون کانال ریشه است. عصب دندان نیز در داخل کانال ریشه قرار دارد.

چرا نیاز است که طی درمان ریشه، پالپ دندان از بین برود؟

هنگامی که آسیب و آلودگی دندان زیاد باشد، باعث آسیب به عصب دندان و در نتیجه تجزیه پالپ دندان می شود. در واقع باکتری ها در داخل محفظه پالپ دندان شروع به تکثیر می کنند. در نتیجه با تکثیر این باکتری ها، عفونت دندان افزایش یافته و ممکن است دندان آبسه کند.

آبسه یک کیسه پر از چرک است که در انتهای ریشه های دندان تشکیل می شود. آبسه زمانی اتفاق می افتد که عفونت در تمام طول انتهای ریشه های دندان گسترش پیدا کند. علاوه بر آبسه، ممکن است عفونت ریشه دندان باعث تورم مناطق دیگر صورت یا حتی سر و گردن شود.

همچنین ممکن است در اثر عدم درمان کانال ریشه، استخوان های اطراف نوک ریشه ریزش کنند. به همین دلیل است که درمان ریشه و حذف پالپ دندان که محل زندگی باکتری هاست ضرورت پیدا می کند. عفونت دندان در درجه اول به عصب و پالپ دندان آسیب می زند.

آسیب به پالپ دندان علاوه بر عفونت، ممکن است در اثر عوامل دیگری از جمله پر کردن زیاد دندان، ترک، ضربه یا تراشیده شدن دندان، تحریک، التهاب، آلودگی و غیره اتفاق بیفتد. به همین دلیل است که در طی درمان ریشه، پالپ دندان از بین می رود.

علائم تشخیص نیاز به درمان ریشه

تشخیص درمان ریشه معمولاً پس از یک یا چند بار مراجعه به دندان پزشکی مورد تایید قرار می گیرد. دندان پزشک یا متخصص آندودنتیست قادر خواهد بود تا علل، تشخیص، پیشگیری و این درمان را انجام دهد. دندانپزشک همچنین علاوه بر اینکه علائم را بررسی نموده، مشخص می کند که کدام متخصص برای درمان ریشه دندان شما مناسب تر است.

اولین قدم برای تشخیص نیاز به درمان کانال ریشه، گرفتن اشعه ایکس است. اشعه ایکس این امکان را به دندانپزشک می دهد تا بتواند شکل کانال های ریشه و علائم عفونت را به خوبی مشاهده کند. بنابراین تشخیص علائم نیاز به این درمان، تنها توسط متخصص دندانپزشک شناسایی می شود.

مراحل درمان ریشه به چه صورت است؟

اولین مرحله این درمان، تزریق ماده بی حسی موضعی است. ممکن است برخی دندانپزشکان استفاده از بی حس کننده را ضروری ندانند. زیرا در مرحله ای که این درمان ضروری شده است، عصب دندان از بین رفته و بیمار هیچ دردی را احساس نمی کند.

با این حال اکثر پزشکان از ماده بی حس کننده موضعی استفاده می کنند تا بیمار هیچ گونه درد احتمالی را احساس نکند. در مرحله بعد برای خشک نگه داشتن ناحیه تحت درمان و خارج کردن بزاق دهان، یک لوله مکش را در اطراف دندان قرار می دهد.

سپس دندانپزشک یا متخصص آندودنتیست یک سوراخ برای دسترسی به ریشه دندان ایجاد می کند. سپس پالپ دندان به همراه باکتری ها، بافت عصب پوسیده شده و بقایای مربوط به تخریب دندان، از دندان خارج می شوند. این فرآیند تمیز کردن از طریق کانال ریشه انجام می شود.

طی درمان ریشه، از آب یا هیپوکلرید سدیم به صورت دوره ای برای بیرون ریختن مواد زائد از دندان استفاده می شود. هنگامی که دندان کاملاً تمیز شد، آن را پانسمان می کنند. برخی از دندانپزشکان معمولاً برای پر کردن دندان تا یک هفته بعد از پانسمان صبر می کنند.

چرا که ممکن است دندان طی این دوره دوباره عفونت کند. در صورت وجود عفونت، دندانپزشک برای حذف این عفونت ها، دارویی را در داخل دندان قرار می دهد. برخی از دندانپزشکان نیز ممکن است تشخیص دهند که بلافاصله بعد از درمان ریشه، دندان را می شود پر کرد.

اگر درمان کانال ریشه در همان روز به صورت کامل انجام نشود، یک پر کردن موقتی در سوراخ بیرونی دندان انجام می شود. این پر کردن موقتی به این دلیل انجام می شود که تا مراجعه بعدی، آلودگی هایی مانند بزاق و مواد غذایی وارد حفره دندان نشوند.

در مراجعه بعدی، برای پر کردن فضای داخلی دندان، یک خمیر سیلر و یک ترکیب لاستیکی به نام gutta percha در کانال ریشه دندان قرار می گیرد. مرحله آخر این درمان ممکن است شامل درمان بیشتر دندان باشد.

درمان بیشتر دندان به این دلیل انجام می شود تا از شکستن دندان جلوگیری شده و عملکرد قبلی دندان به آن بازگردانده شود. در صورت نیاز به انجام درمان بیشتر و خدمات اضافی، دندانپزشک با شما صحبت و مشورت خواهد کرد.

درمان ریشه

آیا درمان ریشه دردناک است؟

درمان ریشه معمولاً روشی است که با درد همراه است. اکثر افرادی که این درمان را انجام داده اند اقرار کرده اند که درمان کانال ریشه به خودی خود دردناک تر از پر کردن دندان است. با این حال همانطور که گفتیم دندانپزشک برای به حداقل رساندن احساس درد از بی حس کننده موضعی استفاده می کند.

با این حال معمولاً ممکن است برای چند روز اول بعد از درمان ریشه، دندان ها به دلیل التهاب بافت طبیعی، حساس باشند. به خصوص اگر قبل از انجام درمان کانال ریشه، درد یا عفونت وجود داشته است. این حساسیت یا ناراحتی معمولاً با داروهای ضد درد بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن قابل کنترل است. بیشتر افرادی که این درمان را انجام می دهند می توانند روز بعد به فعالیت های عادی خود بازگردند.

مراقبت های بعد از درمان ریشه چیست؟

معمولاً لازم است بعد از این درمان به دلیل حساس تر شدن بافت دندان برخی مراقبت ها را انجام دهید. تا زمانی که این درمان به صورت کامل انجام نشده و دندان هنوز پر نشده است، باید خوردن غذاهای جویدنی را به حداقل برسانید.

مراقبت در این مرحله به جلوگیری از آلودگی مجدد قسمت داخلی دندان کمک می کند. همچنین این مراقبت می تواند از ریزش دندان شکننده ای که قبل از اتمام درمان کانال ریشه وجود دارد، جلوگیری کند. مراقبت های بهداشتی و درمانی بعد از اتمام کامل درمان ریشه نیز بسیار مهم است.

بعد از درمان ریشه حتماً به صورت مرتب و مداوم مسواک زده و بعد از هر بار مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید. همچنین بهتر است به صورت مرتب از دهانشویه ضد عفونی کننده استفاده کنید. بهتر است بعد از این درمان، با فواصل زمانی مشخص به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت دندان شما را بررسی کند. لازم است که برای دریافت بهترین نتیجه از این درمان، رعایت این مراقبت ها را جدی بگیرید.

Source: www.webmd.com

آموزش

آیا درمان ریشه دردناک است؟درمان ریشهدرمان ریشه چیست ؟درمان ریشه دنداندرمان ریشه دندان درد دارددرمان ریشه دندان عصب کشی شدهدرمان ریشه دندان یا عصب کشیدرمان ریشه و مراقبت بعد از آندرمان مجدد ریشه دندانعصب کشی دندانعلائم تشخیص نیاز به درمان ریشهمراحل مختلف درمان ریشهمراقبت های بعد از درمان ریشههزینه درمان ریشه دندان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *