آدرس: تهران، پاسداران، خیابان گل نبی، بعد از تقاطع زمرد (ناطق نوری)، پلاک 40، طبقه دوم غربی، واحد 207

تمیز کردن عمیق دندان

بسیاری از دندانپزشکان توصیه می کنند که دندان های خود را به صورت عمیق تمیز کنید. تمیز کردن عمیق دندان سبب می شود که از بسیاری از آسیب های دندان جلوگیری شود. شاید برخی بر این تصور باشند که مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان در روز برای تمیز کردن دندان به صورت عمیق کافی باشد، اما اینگونه نیست.

تمیز کردن عمیق دندان با استفاده از تجهیزات پیشرفته توسط پزشک متخصص در این زمینه امکان پذیر است. اگر شما به سلامت دندان های خود اهمیت می دهید در ادامه مقاله با ما همراه باشید که در خصوص تمیز کردن عمیق دندان برای شما بیشتر توضیح دهیم.

تمیز کردن عمیق دندان

منظور از تمیز کردن عمیق دندان چیست؟

منظور از تمیز کردن عمیق، همان لثه درمانی است. در این درمان، بین لثه و دندان، گاه تا ریشه دندان به طور کامل تمیز می شود. این روش تمیز کردن را شما نمی توانید در منزل انجام دهید چرا که نیاز به تجهیزات و مهارت خاصی دارد.

دندانپزشکان با مهارت بالای خود و با استفاده از تجهیزات به طور کامل دندان و لثه ها شما را به صورت عمیق تمیز خواهند کرد.  دندانپزشکان جرم های ایجاد شده بین لثه و دندان را به طور کامل تا ریشه را پاک می کنند. تعداد جلسات درمان بسته به میزان جرم های ایجاد شده در بین دندان و لثه بستگی خواهد داشت.

این روش تمیز کردن دندان بسیار فراتر از تمیز کردن هایی است که به طور روزانه با استفاده از مسواک انجام می دهیم. در واقع این روش تمیز کردن دندان، سبب جلوگیری از بیماری های لثه خواهد شد.

تفاوت بین تمیز کردن روزانه دندان و تمیز کردن عمیق دندان

منظور از تمیز کردن روزانه دندان ها همان استفاده از مسواک و نخ دندان به صورت روزانه است. شما باید دو بار در روز و با استفاده از مسواک و نخ دندان، دندان های خود را تمیز کنید که جرم های ایجاد شده در بین دندان و لثه شما به طور کامل پاک شود.

شما اگر پس از مسواک زدن دندان خود را مشاهده کنید هیچگونه جرم و آلودگی را در دندان و دهان خود مشاهده نخواهید کرد. به همین جهت برخی از افراد بر این تصورند که دندان آنها به طور کامل تمیز شده و هیچگونه جرمی بر دندان آنها وجود ندارد، اما در اغلب مواقع اینگونه نیست.

شما پس از مدت زمانی با اينکه مسواک می زنید ممكن است جرم های زیادی بین لثه و ریشه دندان شما جمع شود که قابل مشاهده نیستند. جهت پاک کردن اینگونه جرم ها باید به صورت عمیق دندان های خود را کاملاً تمیز کنید تا از بروز خرابی دندان و لثه جلوگیری کنید.

در طی تمیز کردن عمیق دندان تمامی جرم ها و آلودگی هایی که قابل رویت نیستند، به طور کامل تمیز خواهند شد. اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که به صورت روزانه و مرتب مسواک نمی زنید یا ارثی از بیماری لثه رنج می برید. شما نیاز به تمیز کردن عمیق دندان خواهید داشت.

اینگونه افراد در اغلب مواقع لثه هایی متورم داشته که در کوچکترین برخورد با مسواک یا نخ دندان، لثه آنها خونریزی می کند. در صورتی که به درمان لثه های خود توجهی نداشته باشید پس از مدتی ممکن است استحکام دندان های خود را از دست داده و در موارد پيشرفته بيماری لثه ممكن است دندان ها دچار لقی و حتي باعث از دست رفتنشان بشود.

در نتیجه، تمیز کردن عمیق دندان از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که کلیه جرم ها و باکتری هایی که در دهان شما وجود دارند، به طور کلی پاک خواهند شد.

هدف از تمیز کردن عمیق دندان چیست؟

گاهاً دندانپزشكان علاوه بر معاينات كلینيكی ممكن است برای تشخیص اینکه دندان شما نیاز به تمیز کردن عمیق دارد از تجهیزات کاملاً حرفه ای مانند اشعه xray هم استفاده کنند. در صورت مشاهده بيماری و اسيب در بافت های نگهدارنده دندان، دندانهاي شما به صورت عمیق تمیز خواهند کرد تا از این طریق از پیشرفت بیماری لثه در دهان شما جلوگیری کنند.

اگر بخواهیم تمیز کردن دندان به صورت روزانه و عمیق را با یکدیگر مقایسه کنیم باید بگوییم این دو روش تمیز کردن مانند سیب و پرتقال هستند! همین قدر متفاوت و مجزا از یکدیگر. در واقع هدف از تمیز کردن دندان به صورت عمیق، درمان بیماری های لثوی و آلودگی های ایجاد شده در دهان است.

اما مسواک زدن جهت پیشگیری از ایجاد باکتری و آلودگی در دهان انجام می گیرد. بنابراین هدف این دو کاملاً متفاوت و مجزا با یکدیگر است.

چه کسانی به تمیز کردن عمیق دندان احتیاج دارند؟

جهت تشخیص این که چه کسی باید به طور عمیق دندان های خود را تمیز کند باید توسط بهترین دندانپزشک تشخیص داده شود. اگر دندانپزشک با استفاده از تجهیزات مخصوص ، تشخیص به ایجاد بیماری لثه در شما داده است، باید تحت درمان قرار بگیرید.

اگر باکتری ها و آلودگی ها به لثه شما نفوذ کرده باشند، در خطر ابتلا به بیماری لثوی هستید. اگر شما می خواهید از این بیماری پیشگیری کنید به شما توصیه می شود که به صورت عمیق دندان های خود را تمیز کنید.

تمیز کردن عمیق دندان

در صورت عدم توجه به تمیزی دندان ها چه مشکلاتی ایجاد می شود؟

در صورتی که دندانپزشک شما تشخیص بدهد که شما نیاز به تمیز کردن عمیق دندان دارید، بهتر است که این درمان را انجام دهید. چرا که در صورت عدم توجه ممکن است باکتری ها در لثه شما اجتماع کنند و سبب بروز بسیاری از جرم ها و پلاک ها در لثه شما شوند.

همانطور که گفته شد لثه سبب مقاومت دندان های شما خواهد شد. در صورت بروز هرگونه آسیب به لثه در طولانی مدت ممکن است، دندان خود را از دست بدهید چرا که ریشه دندان شما و بافت هاي نگهدارنده دندان در صورت وجود باکتری و جرم در طي زمان نهايتا دچار تحليل و حتی لقی خواهد شد.

شاید برایتان عجیب باشد اما در صورت بی توجهی به این نکات ممکن است در پی آن مشکلاتی نظیر بیماری قلبی یا دیابت نیز ایجاد شود. بنابراین بهتر است که به آنها توجه بیشتری داشته باشید تا از بروز این بیمارهای جدی جلوگیری کنید.

مراقبت های پس از تمیز کردن عمیق دندان

شما جهت داشتن دندان هایی تمیز و سالم پس از تمیز کردن عمیق دندان، باید به مراقبت هایی پس از درمان نیز توجه داشته باشید. در هنگام تمیز کردن دندان توسط پزشک، تمامی باکتری ها و آلودگی ها از دندان و لثه شما به طور کامل پاک خواهد شد.

شما پس از مدت کوتاهی سلامت لثه های دندان خود را مشاهده خواهید کرد. جهت حفظ سلامتی دندان خود باید به توصیه پزشک در خصوص استفاده از خمیر دندان مناسب توجه داشته باشید. همچنین انتخاب یک دهانشویه مناسب نیز برای شما تاثیرگذار خواهد بود.

بهتر است پس از تمیز کردن عمیق دندان های خود، هر سه ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا دندان های شما را چک کند که در صورت وجود باکتری سریعاً جلوی آن را بگیرد. با رعایت این نکات سلامتی دندان و دهان خود را تضمین خواهید کرد.

در نتیجه، تمیز کردن عمیق دندان از دیگر نکات مهمی است که باید جهت حفظ دندان های خود به آن توجه داشته باشید چرا که در صورت بی توجهی ممکن است، آسیب های جدی و جبران ناپذیری به دندان های شما وارد شود.

تمیز کردن دندان با استفاده از مسواک با تمیز کردن به صورت عمقی کاملاً متفاوت بوده و عملکرد شبیه به یکدیگر ندارند. هنگام مسواک زدن، آلودگی های سطحی از دندان شما پاک می شود ها و آلودگی های عميق تر با استفاده از روش تمیز کردن عمیق دندان ها پاک خواهند شد.

آموزش

بلیچینگ دندانتمیز کردن عمیق دندانجرم گیری دندان در خانهجرم گیری عمیق دندانجرمگیری دندان درد دارد؟دندان سفیدروش صحیح سفید کردن دندانژل سفید کننده دندانژل سفید کننده دندان فوریسفيد كردن دندان با نشاستهسفید شدن دندان با جرم گیریسفید شدن دندانهای زردلاک سفید کننده دندانماسک دندان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *