آدرس: تهران، پاسداران، خیابان گل نبی، بعد از تقاطع زمرد (ناطق نوری)، پلاک 40، طبقه دوم غربی، واحد 207

تفاوت پروتز دندان و لمینت چیست؟

پروتز دندان و لمینت روش های جدیدی برای افزایش زیبایی دندان های شماست که در مدت کمی توانسته طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کند. بسیاری از افراد دوست دارند که دندان هایی مرتب و یکدست داشته باشند به همین دلیل سراغ روش های زیبایی می روند.

کارهای زیبایی و ترمیمی دندان با روش های متفاوتی انجام می شود که انتخاب هریک بستگی به شما و نظر دندانپزشک معالجتان دارد. با توجه به این مسئله شما به تنهایی نباید تصمیم گیرنده باشید و حتما با مشورت پزشک کارهای زیبایی را انجام دهید.

اگر قصد دارید دندان های خود را زیباتر کنید و نمی دانید کدام روش مناسب شماست، نگران نباشید. در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی درباره دو روش زیبایی لمینت و پروتز در اختیار شما قرار  دهیم. پس با ما همراه باشید.

تفاوت پروتز دندان و لمینت چیست؟

پروتز دندان و لمینت چیست؟

لمینت و پروتز دندان هردو به عنوان یک روش زیبایی برای بهود وضعیت لبخند شما به کار می روند و هدف مشترکی را که زیبایی بیشتر دندان های شماست، دنبال می کنند. پروتزهای دندان یا همان دندان های مصنوعی انواع مختلفی دارند و روکش های ساده نیز جزو این دسته از کارهای زیبایی قرار می گیرد.

این روکش ها پوسته هایی نازک به رنگ دندان هستند و روی سطح دندان ها قرار می گیرند که لبخند بهتری را برای شما به ارمغان آورند. برای جا انداختن این نوع روکش ها باید مقداری از مینای دندان شما برداشته شود.

لمینت ها نیز ساختاری شبیه به پروتز ها دارند که باعث می شود آن ها را باهم اشتباه بگیرند. لمینت ها از پروتز دندان نازک تر هستند و برای قرارگیری روی دندان مقدار کمتری از مینای آن برداشته می شود. درنهایت با نصب این ورقه های نازک لبخند زیباتری را تجربه خواهید کرد.

چه تفاوت هایی بین لمینت و پروتز های دندان وجود دارد؟

پروتز ها یا روکش های دندان از دو ماده کامپوزیت و پرسلن ساخته می شوند که کامپوزیت ها به دلیل لکه پذیری سریع کمتر استفاده می شوند. همچنین علاوه بر داشتن قیمتی پایین تر از پرسلن، راحت تر روی دندان بیمار قرار می گیرد و کار ساخت آن در یک روز تمام می شود.

دندان پزشک این روکش ها را مانند مواد روی دندان طبیعی شما می گذارد و به آن شکل و فرمی طبیعی می دهد. از طرفی روکش های پرسلن قیمتی دو برابر کامپوزیت دارند و باید هنگام نصب مقدار زیادی از مینای دندان شما برداشته شود. این کار برای قرارگیری درست روکش و جلوگیری ار حجیم به نظر رسیدن آن انجام می شود.

ساخت این روکش کمی طول می کشد. درست است که این روکش ها دوام بیشتری دارند و تا ده سال مقاوم هستند، اما در صورتی که آسیب ببینند یا شکسته شوند، نمی شود آن را ترمیم کرد. زیر آن نیز دندان شما دیگر مقاومت سابق را ندارد و لایه محافظ خود را از دست داده است. در صورتی که این روکش ها برداشته شود، به راحتی دندان شما خراب خواهد شد.

لمینت ها به عنوان روکش های پرسلن پیشرفته شناخته می شوند، اما در عین حال تفاوت های زیادی دارند. لمینت ها با اینکه بسیار نازک تر از روکش های پرسلن هستند، باز هم روی دندان کمی حجیم به نظر می رسند. این به دلیل نتراشیدن مینای دندان خواهد بود. همچنین قیمت لمینت ها بسیار بیشتر از روکش است.

تفاوت پروتز دندان و لمینت چیست؟

بین پروتز دندان و لمینت کدام را انتخاب کنیم؟

تفاوت هایی که بین لمینت و روکش ها وجود دارد، باعث می شود که شما و دندان پزشکان به راحتی این امکان را داشته باشید که با توجه به نیازتان بهترین راه را انتخاب کنید. روکش های دندان برای کسانی که دندان های کج و آسیب دیده دارند، انتخاب بسیار مناسبی است. این روکش ها از لمینت پایدارتر هستند و برای درمان مناسب تر خواهند بود. فقط باید در نظر داشته باشید که در صورت آسیب دیدن روکش نمی شود آن را ترمیم کرد و باید به کلی روکش تعویض شود.

درحالی که لمینت ها معمولا به عنوان کار زیبایی در نظر گرفته می شوند؛ زیرا باعث تغییر رنگ دندان شما و زیباتر شدن لبخند می شوند. پزشکان معمولا از این مورد برای اصلاح طرح لبخند دندان های شما استفاده می کنند.

کاربردهای پروتز و لمینت دندان

دندان پزشکان از هردو روش برای ترمیم سطوح خارجی دندان و درمان کجی آن استفاده می کنند. این روکش هاو لمینت ها با تقویت دندان ها باعث شده اند که به عنوان پوشاننده لکه، تغییر رنگ دندان و بالا بردن مقاومت آن استفاده شوند.

شکاف هایی که بین دندان ها وجود دارد، معمولا با ارتودنسی رفع می شود، اما بسیاری از افراد دوست دارند که نتیجه سریع تری را دریافت کنند پس به سراغ این دو روش می روند و با تشخیص پزشک یکی را انتخاب می کنند.

علاوه بر این موارد باید اضافه کرد که این دو روش کمک زیادی به ترمیم و تغییر شکل دندان های کج و شکسته می کند؛ زیرا به راحتی قابل اندازه گیری هستند و باعث می شوند که دندان ها صاف و یکدست باشد. همچنین رنگ آن بعد از مدتی تغییر نمی کند یا به کلی از بین نخواهد رفت.

تفاوت پروتز دندان و لمینت چیست؟

روش های نصب پروتز دندان و لمینت ها

همان طور که می دانید برای نصب روکش ها یا همان پروتز های دندان باید مقداری از مینای شما تراشیده شود. همچنین بسته به مشکل شما ممکن است که نصب این روکش ها چند روزی زمان ببرد. اگر مشکل جدی باشد، پس از تراشیدن دندان شما دندان پزشک قالبی را برای اندازه گیری درون دهان قرار می دهد و از آن برای ساخت روکش استفاده می کند. این کار کمی زمان بر خواهد بود؛ زیرا باید روکش شما دقیق ساخته شود که مشکلی بعد از نصب به وجود نیاید.

برای نصب لمینت دندان معمولا مانند هر روش ترمیمی دیگر باید ابتدا لثه های شما آماده شود. سپس درباره رنگ و مدل لمینت از شما سوال پرسیده می شود.  در بعضی از مواقع ممکن است مواد لمینت در لابراتور ساخته شده و سپس روی دندان شما قرار بگیرد. این کار طی دو جلسه پشت سر هم تمام می شود. روش دیگری نیز وجود دارد که دو جلسه زمان نیاز خواهد داشت، اما باید طی دو هفته این کار صورت بگیرد. همه چیز بستگی به انتخاب شما و تشخیص پزشک دارد.

سخن آخر

برای اینکه دندان هایی صاف و یکدست داشته باشید، پروتز دندان و لمینت راهی بسیار مناسب خواهد بود. با این حال بهترین کار این است که قبل از تصمیم گیری به سراغ دندانپزشک بروید و با او مشورت کنید. ممکن است که هیچ یک از این کارها برای شما پاسخ گو نباشد و به راه دیگری نیاز داشته باشید.

انتخاب هریک از این دو روش با توجه به نظر دندانپزشک صورت می گیرد و درنهایت با شما برای نوع جنس و رنگ این روکش ها مشورت خواهد شد. با توجه به تنوع زیادی که این روکش ها دارند، قطعا به راحتی این امکان را دارید که مدل دلخواه با رنگ مناسب دندان خودتان پیدا کنید. همچنین اگر دوست دارید که دندان هایی سفید و به اصطلاح لبخندی هالیوودی را تجربه کنید، این روکش ها بسیار مناسب خواهد بود.

تفاوت پروتز دندان و لمینت چیست؟Source: www.drcalldental.com

آموزش

ایمپلنت دندانپروتز متحرک چیست؟پولیش لمینت دندانتفاوت پروتز دندان و لمینتتفاوت پروتز دندان و لمینت چیست؟تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیتتفاوت کامپوزیت و لمینتتفاوت لمینت و کامپوزیت و بلیچینگلمینت دندان چیستلمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیتهزینه لمینت دندان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *