آدرس: تهران، پاسداران، خیابان گل نبی، بعد از تقاطع زمرد (ناطق نوری)، پلاک 40، طبقه دوم غربی، واحد 207

ترمیم دندان

حتما برای شما هم پیش آمده است که بعد از مراجعه به دندانپزشک متوجه شده اید که دندان هایتان نیاز به ترمیم دارند. دندان ها بخش مهمی از دهان هستند که تاثیر مهمی در غذا خوردن ما دارند. به همین دلیل سلامت دندان ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

ترمیم دندان

اگر شما هم نیاز به ترمیم دندان دارید، ادامه این مقاله را مطالعه کنید تا راجع به این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید.

علائم تشخیص نیاز به ترمیم دندان چیست؟

ترمیم دندان ممکن است برای افراد بسیاری و توسط دندانپزشک تجویز شود. اما آیا هر نوع دندان درد یا بروز مشکل در دندان ها نشان دهنده نیاز به ترمیم است؟ خیر، همه دندان ها با هر شرایطی نیاز به ترمیم ندارند. تشخیص ترمیم دندان معمولا توسط دندان پزشک و در کلینیک دندان پزشکی انجام می شود.

برخی از علائم بسیار بارز بوده و ضروری بودن ترمیم را نشان می دهند. به عنوان مثال دندان هایی که لکه دار یا پوسیده شده اند و همچنین دندان هایی که دچار شکاف یا شکستگی هستند، به ترمیم نیاز دارند. علاوه بر این ممکن است بسیاری از مشکلات دیگری که در دندان به وجود آمده اند، دندان ها را نیازمند ترمیم کنند. به همین دلیل است که نمی توان علائم خاصی را برای نیاز به ترمیم ذکر کرد. زیرا دندانپزشک بعد از معاینه تمام دندان ها و عکس برداری از آن ها تشخیص می دهد که کدام دندان ها نیاز به ترمیم دارند.

انواع درمان دندان

با توجه به نوع آسیبی که به دندان شما وارد شده باشد، روش متفاوت ترمیم استفاده می شود. انواع ترمیم دندان شامل موارد زیر است:

کاشت دندان

یکی از انواع رایج ترمیم دندان، حذف کامل دندان قبلی و جایگزینی آن با دندان جدید است. به این نوع ترمیم، ایمپلنت یا پروتز دندان گفته می شود. در واقع این ترمیم برای شدید ترین آسیب های دندان استفاده می شود. هنگامی که دندان شما به قدری آسیب دیده که کاملا از بین رفته است، باید از ایمپلنت استفاده کرد.

چرا که حذف دندان ها می تواند تاثیر منفی بزرگی را بر زیبایی شما بگذارد. علاوه بر این، جای خالی یک دندان می تواند عامل خطرناک برای پوسیدگی سایر دندان ها باشد. اما این نوع ترمیم دندان می تواند این دندان ها را به خوبی ترمیم کرده و دندان جدیدی را جایگزین آن ها کند.

در واقع می توان گفت در بسیاری از موارد، کاشت دندان ممکن است تنها انتخاب ما برای ترمیم تمام دندان ها باشد. این نوع ترمیم دندان نیز دارای انواع متفاوتی است که برای افراد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

ترمیم تاج دندان

گاهی اوقات ممکن است دندان شما کاملا سالم باشد اما در اثر حادثه ای، تاج دندان دچار آسیب شده باشد. در این صورت است که ترمیم تاج دندان ضرورت می یابد. اگر چه ممکن است آسیب به تاج دندان هیچ خطری نداشته باشد، اما تاثیر آن بر زیبایی دندان های شما قابل چشم پوشی نیست.

علاوه بر این، شکسته شدن تاج دندان ممکن است فرآیند خوردن و آشامیدن را با مشکل مواجه کند.این نوع ترمیم دندان به آسانی و در کمترین زمان ممکن انجام می شود. برای اینکار کافی است به دندانپزشک مراجعه کنید تا قالب دندان شما را تهیه کند. پس از چند روز، تاج جدید مطابق با قالب دندان خودتان آماده شده و روی تاج آسیب دیده قبلی جایگزین می شود.

پر کردن دندان

پر کردن دندان نیز نوعی ترمیم دندان است که در کلینیک های دندان پزشکی انجام می شود. افراد بسیاری روزانه به جهت پر کردن دندان به دندانپزشکی ها مراجعه می کنند. زیرا این نوع ترمیم، یکی از رایج ترین و پرکاربردترین انواع ترمیم دندان است. معمولا زمانی که دندان دچار پوسیدگی یا عفونت شده باشد، دندانپزشک تشخیص می دهد که دندان نیاز به پر کردن دارد.

بسیاری از دندان های آسیب دیده را نیز می توان از طریق پر کردن ترمیم کرد. همچنین بسیاری از افرادی که مبتلا به ریزش مینای دندان شده اند، به محض قرار دادن مواد پر کننده مناسب دندان، متوجه بهبود قابل توجهی در دندان های آسیب دیده خود شده اند. مواد پر کننده ای که در این نوع ترمیم استفاده می شود، شامل ترکیبی از آمالگام و کمپوزیت نقره ای یا همرنگ دندان است.

ترمیم کانال ریشه

این نوع ترمیم زمانی استفاده می شود که عفونت دندان بسیار گسترده شده باشد. زمانی که عفونت شدت پیدا می کند، باکتری ها به پالپ های موجود در انتهای ریشه دندان حمله کرده و این مناطق را تحت سلطه خودشان در می آورند.

در این هنگام است که عصب های دندان نیز تحت تاثیر قرار گرفته و درد دندان شدت پیدا می کند. این علائم نشان دهنده نیاز به ترمیم کانال ریشه است. مدت زمان ترمیم کانال ریشه بسیار بیشتر از پر کردن بوده و ممکن است با درد همراه باشد. به همین دلیل بهتر است با مراجعه به موقع به دندانپزشک از رسیدن دندان ها به مرحله ترمیم کانال ریشه جلوگیری کنید.

ترمیم دندان

هزینه ترمیم دندان

همانطور که گفتیم ترمیم دندان دارای انواع متفاوتی است که هزینه هر کدام از این روش ها نیز متفاوت است. شاید بتوان گران ترین نوع ترمیم را، کاشت دندان دانست. چرا که در کاشت دندان، دندان های قدیمی کاملا برداشته شده و دندان های جدید و سالم جایگزین آن ها می شوند.

در واقع کاشت دندان معمولا در دو مرحله انجام می شود. مرحله اول زمانی است که دندانپزشک دندان قدیمی را کشیده و قالب دندان شما را الگو برداری کرده و مطابق آن دندان جدیدی برای شما طراحی و تولید می کند. و در مرحله دوم، دندانپزشک این قالب جدید را در جای خالی دندان قبلی می کارد.

به همین دلیل است که هزینه این نوع ترمیم بسیار بالاتر از سایر انواع ترمیم است. بعد از کاشت دندان، ترمیم کانال ریشه نیز از هزینه های زیادی برخوردار است. چرا که ترمیم کانال ریشه بسیار زمان بر بوده و این نوع ترمیم نیز معمولا در دو مرحله انجام می شود.

مرحله اول زمانی است که دندانپزشک پالپ های آلوده را از دندان خارج کرده و دندان را پانسمان می کند. و در مرحله دوم که معمولا پس از یک هفته است، پانسمان برداشته شده و حفره ایجاد شده در دندان، با مواد پر کننده مناسب پر می شود.

به همین دلیل است که هزینه ترمیم کانال ریشه نیز نسبت به سایر روش های ترمیم دندان بیشتر است. سایر روش های ترمیم دندان که شامل پر کردن دندان و ترمیم تاج دندان هستند، نسبتا هزینه های کمتری را در بر می گیرند. ممکن است هزینه ترمیم تاج دندان کمی بیشتر از پر کردن دندان باشد.

چرا که معمولا ترمیم تاج دندان با اهداف زیبایی انجام می شود. اما پر کردن دندان نوعی ترمیم رایج است که ممکن است افراد بسیاری به انجام آن نیاز داشته باشند. به همین دلیل اتحادیه دندان پزشکان معمولا سعی می کند که هزینه های این نوع ترمیم را بسیار کمتر از سایر روش ها تعیین کند.

شاید مهمترین سوال در مورد هزینه ترمیم دندان این باشد که آیا هزینه های آن تحت پوشش بیمه قرار می گیرد؟ برخی از روش های ترمیم دندان تحت پوشش بیمه قرار می گیرند. به عنوان مثال پر کردن دندان و ترمیم کانال ریشه معمولا تحت پوشش بیمه های متفاوت انجام می شود. در واقع هر گونه خدمات بهداشتی که تنها با هدف زیبایی نباشد، می تواند شامل پوشش بیمه شود.

Source: www.yourdentistryguide.com

آموزش

آیا ترمیم دندان درد دارد؟انواع ترمیم دندانپر کردن دندانپرکردگی و ترمیم دندانترمیم تاج دندانترمیم دندانترمیم دندان با کامپوزیتترمیم دندان پوسیدهترمیم دندان پوسیده جلوترمیم دندان پوسیده در خانهترمیم دندان چیستترمیم دندان شکستهترمیم دندان های جلوترمیم کانال ریشهکاشت دندان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *