آدرس: تهران، پاسداران، خیابان گل نبی، بعد از تقاطع زمرد (ناطق نوری)، پلاک 40، طبقه دوم غربی، واحد 207

با ۱۱ ترفند، دندان هایی سالم داشته باشید

برخورداری از دندان هایی سالم می تواند زندگی را برای شما لذت بخش تر از پیش کند. درد دندان در واقع یکی از دردهایی است که به شدت می تواند تاثیرات مخربی را در اعصاب و روان افراد بر جای بگذارد. به همین دلیل مراقبت از دندان ها از جمله کارهایی است که می بایست روز به آن رسیدگی شود.

ممکن است تصور کنید که دندان هایی سالم دارید و نیاز به اقدامات خاصی برای نگهداری از دندان هایتان نیست. لازم به ذکر است که دهان به شدت می تواند میکروب ها را در خود نگه دارد. از آنجایی که مدام در حال غذا خوردن در طول روز هستید، ممکن است که غذا در لابه لای دندان قرار گرفته و سبب تجمع میکروب شود.

در این حالت اگر از دندان های خود مراقبت نکنید، موجب پوسیدگی دندان می شود یا به دیگر بیماری های دهان مبتلا شوید. به همین دلیل نیاز است که از طریق راهکارهای زیر دندان هایی سالم داشته باشید تا بتوانید لبخندی بی نظیر را به اطرافیانتان هدیه دهید.

با ۱۱ ترفند، دندان هایی سالم داشته باشید

مسواک زدن را در طول روز فراموش نکنید

اولین اقدام برای مراقبت از دندان ها مسواک زدن است که می توانید برای داشتن دندان هایی سالم انجام دهید. بسیار مهم است که در طول روز حداقل ۲ بار بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید. با این حال مسواک زدن قبل از خواب شبانه می تواند تاثیر بسیار زیادی در سلامت دندان های تان داشته باشد.

میکروب ها و پلاک هایی که در طول روز در دهان ما جمع شده اند با مسواک زدن می توانند از بین بروند. به همین دلیل نیاز است که این امر را پشت گوش نیاندازید.

تاثیر درست مسواک زدن در داشتن دندان هایی سالم

همانطور که گفته شد مسواک زدن می تواند در از بین بردن میکروب های دهان و دندان بسیار تاثیرگذار باشد. با این حال تنها مسواک زدن ملاک نیست بلکه درست مسواک زدن مهم است. در واقع در صورت استفاده نادرست از مسواک می تواند منجر به آسیب ریشه دندان ها و لثه گردد.

باید برای انجام این کار ۵ دقیقه زمان صرف کنید. به صورت خودکار حرکات جارویی از قسمت سرویکال (طوق) دندان به سمت نوک دندان خود بکشید تا بتوانید به از بین رفتن میکروب ها کمک کنید و دندان هایی سالم داشته باشید. در این صورت می توانید مطمئن باشید که تاثیر مسواک می تواند بر سلامت دندان های شما تا چه حد دارای اهمیت باشد.

تمیز کردن زبان راهکاری برای داشتن دندان هایی سالم

بافت زبان به گونه ای است که می تواند میکروب ها و پلاک ها را به خود جذب کند. این امر می تواند منجر به ایجاد بوی بد در دهان شما شود. از این طریق نیز سلامت دهان و دندان های شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

به همین دلیل به هنگام مسواک زدن نباید از زبان خود غافل شوید. این امر می تواند کمک به رفع میکروب ها و باکتری های دهان و دندان نماید. بنابراین شما می توانید از این طریق به سلامت دندان های خود کمک کنید.

از خمیر دندان های فلوراید استفاده کنید.

هر نوع خمیر دندانی نمی تواند زیبایی و سلامت دندان های شما را تامین کند. با توجه به طیف وسیعی از خمیر دندان ها که در بازار وجود دارد می توانید برای اینکه نتیجه بهتری را در مراقبت از دندان های خود بگیرید از خمیر دندانی استفاده کنید که حاوی فلوراید است.

این ماده فلوراید می تواند بدون هیچ گونه آسیب به دندان های شما سفیدی و پاکیزگی آنها را ایجاد کنند. در واقع فلوراید می تواند از ایجاد پوسیدگی در دندان جلوگیری کرده و با میکروب های دهان و دندان مبارزه کند و آنها را از بین ببرد. از این طریق شما می توانید دندان های سالم را تجربه کنید. همچنین فلوراید می تواند به عنوان محافظ از دندان نیز عمل کند.

دندان هایی سالم با نخ دندان

نخ دندان می تواند یکی از مهمترین تجهیزاتی باشد که می تواند دندان های شما را از پوسیدگی حفظ کند. به همین دلیل خیلی بیشتر از مسواک زدن می تواند مفید باشد. عده ای تصور می کنند که استفاده از مسواک به تنهایی می تواند از دندان های آنها محافظت کند و منجر به سلامت دندان ها شود.

در واقع ممکن است که تکه هایی از غذا در لا به لای دندان ها باقی بماند و با مسواک زدن رفع نشود بنابراین در این حالت می بایست از نخ دندان استفاده نمایید.. در غیر این صورت مسواک فقط می تواند لایه رویی دندان ها را از وجود میکروب ها حفظ کند. به همین دلیل استفاده از نخ دندان می تواند در کاهش پلاک ها و التهابات لثه نیز تاثیرگذار باشد.

با ۱۱ ترفند، دندان هایی سالم داشته باشید

روزانه از دهانشویه استفاده کنید.

استفاده روزانه از دهانشویه می تواند به کاهش میکروب ها، کاهش سطح اسید در دهان و تقویت دندان ها بیانجامد. دهانشویه یکی از بهترین مواد بهداشتی است که می توانید برای داشتن دندان هایی سالم از آن کمک بگیرید. افرادی که نمی توانند از نخ دندان یا مسواک استفاده کنند بهتر است استفاده از دهانشویه را در برنامه روزانه خود قرار دهند.

میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید

از جمله مواد مفیدی که می توانید برای سلامت دندان های خود استفاده نمایید، سبزیجات و میوه های تازه است. در واقع این مواد بر خلاف فست فود ها و دیگر مواد گوشتی می توانند به سلامت دندان های شما کمک کنند که علت این امر وجود فیبر در این مواد بوده که برای دندان ها مفید است.

نوشیدن آب راهی برای داشتن دندان هایی سالم

همانطور که می دانید نوشیدن آب در طول روز می تواند سلامت شما و همچنین دندان های شما را تضمین کند. در واقع نوشیدن آب نیم ساعت بعد از هر وعده غذایی می تواند به سلامت دندان های شما کمک شایانی کند. در واقع با نوشیدن آب می توانید اثرات مخربی که برخی از غذاها روی دندان شما می گذارند را از بین ببرید.

مخصوصاً نوشیدنی های اسیدی که به شدت می توانند پوسیدگی در دندان ها را ایجاد کنند، با نوشیدن آب تا حدود زیادی اثرات آنها از بین می رود و شما می توانید دندان هایی سالم داشته باشید.

غذاهای قندی و اسیدی عاملی برای پوسیدگی دندان ها

اسید می تواند به شدت به مینای دندان شما آسیب وارد کند. مواد قندی نیز در نهایت در دهان تبدیل به اسید می شوند. این امر می تواند در کوتاه مدت در صورت عدم رسیدگی به دندان ها، در آنها حفره هایی ایجاد کند که در نهایت منجر به پوسیدگی دندان های شما می شوند. به همین دلیل با اجتناب از خوردن بیش از حد میوه های اسیدی، قهوه و چای می توانید از این امر جلوگیری کنید و دندان هایی سالم داشته باشید.

مراجعه به دندانپزشک برای داشتن دندان هایی سالم

مراجعه به دندانپزشک از جمله اقداماتی است که باید مد نظر قرار دهید. در این صورت می توانید دندان هایی سالم داشته باشید. علاوه بر رعایت عادات روزمره برای ایجاد سلامت در دهان، نیاز است که در سال، حداقل دو بار به نزد دندانپزشک بروید تا از سلامت دندان های خود مطمئن شوید.

با مشکلات نخ دندان کنار بیایید

بی شک استفاده از نخ دندان برای همه افراد به خصوص کودکان و افراد مسن نمی تواند آسان باشد. این امر نباید دلیلی باشد که از استفاده از نخ دندان دست بکشید. می توانید به دنبال ابزاری دیگر باشید که می تواند کاری مشابه با نخ دندان برای شما انجام دهد. در این صورت استفاده از آن می تواند برای هر قشری آسان باشد. به واسطه دندان هایی سالم می توانید لبخند های زیبایی داشته باشید.

Source: www.healthline.com

آموزش

بازسازی دندان بدون پرکردنبرای استحکام دندان چه بخوریمپوسیدگی دندانتقویت دندان پوسیدهخمیر دندان های فلورایدداشتن دندان هایی سالمدرمان پوسیدگی دنداندرمان پوسیدگی و خرابی دنداندندان هایی سالمدهانشویهراههای سالم نگه داشتن دندانروش های ساده برای داشتن دندان سفید و سالمسواک زدننخ دندان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *