آدرس: تهران، پاسداران، خیابان گل نبی، بعد از تقاطع زمرد (ناطق نوری)، پلاک 40، طبقه دوم غربی، واحد 207

انواع متفاوت پرکننده های دندان

پرکردن حفره های ایجاد شده در دندان که ناشی از پوسیدگی های آن است، از جمله مهمترین بخش از درمان پوسیدگی دندان به حساب می آید. رعایت نکردن بهداشت دهان در ایجاد پوسیدگی دندان بسیار تاثیرگذار است.

پوسیدگی به گونه ای است که سبب خالی شدن قسمت میانی دندان می شود. برای اینکه عصب های دندان در زمان خالی شدن قسمت های میانی آن دچار درد نشود، از پرکننده دندان بدین منظور استفاده می کنند. جنس این پر کننده ها دارای انواع متفاوتی است.

به همین دلیل در ابتدا دندان پزشک نواحی از دندان را که دچار آسیب شده پاکسازی می کند. در مرحله بعد پرکردن دندان باید توسط مواد مناسبی انجام شود تا سطح دندان را به طور کامل بپوشاند. این پوشش باید از سطح دندان نیز بالاتر بیاید و به طور کامل احساس شود. از این طریق پوسیدگی دندان از بین می رود.

انواع متفاوت پرکننده های دندان

چند نوع پرکننده دندان وجود دارد؟

در حالت کلی ۵ نوع از پرکننده های دندان در بازار وجود دارد. این پر کننده ها هر کدام دارای جنس و کیفیت متفاوتی هستند. به همین دلیل قیمت های آنها نیز با یکدیگر بسیار تفاوت دارد.

اگر شما جزء افرادی هستید که نیاز به پرکردن دندان های خود دارید با توجه به اطلاعات زیر، نوع مناسبی از پرکننده دندان را می توانید برای این منظور استفاده کنید. ممکن است انتخاب پرکننده مناسب توسط دندان پزشک شما برای این کار انجام گیرد. در هر صورت با دانستن این اطلاعات انتخاب بهتری خواهید داشت.

پر کننده آمالگام نقره ای

این نوع از پرکننده را جزء شناخته شده ترین پرکننده های دندان می نامند. پر کننده آمالگام نقره ای به غیر از نقره مواد دیگری را نیز در ترکیبات خود دارد. ترکیبی از مواد معدنی که به صورت ۵۰ درصد نقره، قلع، روی و مس و ۵۰ درصد دیگر جیوه است این نوع از پرکننده های را ایجاد می کند.

یکی از پرمصرف ترین پر کننده دندان از این نوع است. به دلیل دوام بالا، قدرت ماندگاری بسیار زیاد، هزینه های کم و مقرون به صرفه از نظر دندان پزشکان مناسب ترین نوع از پرکننده دندان است.

طول عمر این نوع از پرکننده دندان از ۱۲ سال یا بیشتر از آن تخمین زده می شود. نحوه استفاده از پرکننده آمالگام نقره ای برای دندان پزشکان نیز به سادگی انجام می گیرد. زیرا پر کردن حفره های دندان با این پر کننده امکان ایجاد آلودگی توسط خون یا بزاق را از بین می برد. به همین دلیل از این نظر نگرانی  وجود نخواهد داشت.

علاوه بر مزیت های بسیار زیادی که این پر کننده دندان دارد، می توان معایبی را نیز برای آن عنوان کرد. با توجه به رنگ نقره ای که این پر کننده دارد، از نظر زیبایی شناسی در دندان ها مناسب نیست. زیرا به راحتی قابل تشخیص است.

یکی دیگر از معایب این پرکننده دندان، انبساط و انقباض سریع آن است. طی این جریان با گرما و سرما به سرعت در داخل دندان می ترکد و از آن جدا می شود.

این امر به دندان نیز آسیب وارد می کند. همچنین فضای خالی بین پرکننده و دندان ایجاد می شود که شرایط را برای ورود میکروب ها و باکتری ها به داخل دهان و دندان آماده می کند. با ماندگاری تکه های غذا در این نواحی، امکان آلوده شدن دندان بالا می رود. این امر می تواند حفره ها و پوسیدگی های جدیدی را در دندان ایجاد کند.

همچنین جیوه ای که در ترکیبات این پرکننده دندان وجود دارد، ممکن است برای سلامتی بدن خطرناک باشد. با این حال از نظر بهداشتی در آکادمی دندان پزشکی جهان بی خطر بودن جیوه موجود در پرکننده آمالگام نقره ای ثابت شده است.

پرکننده دندان کامپوزیت

پرکننده دندان کامپوزیت در ترکیبات خود دارای رزین و پلاستیک است. جنس این پرکننده دندان بسیار نرم است. با قرار گیری این پرکننده ها در داخل حفره های دندان، نور آبی رنگی به آنها تابانده می شود تا سفت شوند و شکل دندان را به خود بگیرند.

رنگ این پرکننده دندان سفید است. به همین دلیل زمانی که در داخل دندان استفاده می شود، از نظر زیبایی شناسی با دندان های فرد هماهنگی دارد. در نتیجه تشخیص آنها با دندان بسیار سخت است.

با این حال معایبی نیز در این پر کننده ها مشاهده می شود. دوام این پرکننده به اندازه پرکننده دندان آمالگام نقره ای نیست. مدت زمان ماندگاری آنها از ۵ تا ۱۰ سال متغیر است. لازم به ذکر است ماندگاری طولانی مدت این پرکننده ها تا حدود زیادی به مراقبت های افراد از آنها نیز بستگی دارد.

همچنین قیمت پرکننده کامپوزیت از نقره بیشتر است. به همین دلیل ممکن است برای برخی از افراد مقرون به صرفه نباشد.

انواع متفاوت پرکننده های دندان

پرکننده های سرامیکی

این نوع از پرکننده دندان دارای دوام بالایی است. همچنین رنگ آنها سبب شده است تا استفاده از آنها زیبایی دندان ها را افزایش دهد. با توجه به مزیت های بسیاری که این نوع از پرکننده ها دارا هستند، قیمت های بالاتری را باید برای آنها بپردازید.

قیمت بالای این نوع پرکننده ها در برابر مزیت هایی که دارند، بسیار منصفانه است. با استفاده از پرکننده های سرامیکی لکه و سایش در دندان های شما کمتر قابل مشاهده است. به همین دلیل مقاومت آنها در برابر رنگ پذیری با مواد مختلف خوراکی بسیار بالا است.

یکی از معایبی که این پرکننده دندان دارد، شکننده بودن آن در مقایسه با کامپوزیت ها است. برای جلوگیری از شکستن این پرکننده دندان نیاز است تا اندازه بزرگتری از آنها را مورد استفاده قرار داد.

به همین دلیل حفره های ایجاد شده در دندان باید بزرگتر شود تا حجم بیشتری از این پرکننده ها در داخل آن قرار گیرد. این پرکننده های سرامیکی معمولاً روی لایه های داخلی و خارجی دندان ها استفاده می شود.

پرکننده های گلاس آینومر

پرکننده دندان گلاس آینومر برای کودکانی که دندان های آنها در حال رشد است و مدام دچار تغییر می شود، مناسب است. پر کننده دندان گلاس را به نام پرکننده اکریلیک نیز می شناسند. در ترکیبات این پرکننده ها فلوراید وجود دارد. در زمان استفاده از آنها فلوراید مورد نظر آزاد می شود و در سطح دندان ها قرار می گیرد.

این ماده می تواند از دندان در برابر پوسیدگی محافظت کند. مدت ماندگاری پرکننده های گلاس تا چند سال است. با توجه به ضعیف بودن ترکیبات آنها، این پرکننده ها، به سرعت دچار ترک خوردگی شده در نتیجه از سطح دندان جدا می شوند. همچنین پرکننده دندان گلاس آینومر نسبت به کامپوزیت ها با رنگ دندان مطابقت زیادی ندارد. به همین دلیل استفاده از این نوع پرکننده به مراتب کمتر از کامپوزیت ها اتفاق می افتد.

پر کننده های طلا

یکی از گران قیمت ترین پرکننده دندان از طلا ساخته می شود. این نوع از پرکننده ها به طور معمول و متعارف استفاده نمی شوند. زیرا هزینه های این روش از پر کردن دندان می تواند بسیار زیاد باشد. همچنین پیدا کردن دندان پزشکی که بتواند این کار را انجام دهد، بسیار دشوار است.

پر کننده های طلا دارای مزایای بسیاری هستند. مدت ماندگاری آنها تا ۲۰ سال نیز ممکن است. همچنین هیچ گونه ترک خوردگی و خوردگی در این نوع پرکننده دندان ایجاد نمی شود. با این حال استفاده از این نوع پرکننده به بیش از یک جلسه دندانپزشکی نیاز دارد تا به طور کامل انجام شود.

 

Source: www.verywellhealth.com

آموزش

اسم خمیر پرکردن دندانانواع متفاوت پرکننده های دندانبهترين مواد پركردن دندانپر کردن دندانپر کننده آمالگام نقره ایپر کننده های طلاپرکردگی و ترمیم دندانپرکردن دندانپرکننده دندان کامپوزیتپرکننده های سرامیکیپرکننده های گلاس آینومرپلیمر مواد پرکننده دندانچند نوع پرکردن دندان هست؟چند نوع پرکننده دندان وجود دارد؟خرید خمیر پرکردن دندانخمیر پرکننده دندانقیمت مواد پرکننده دندانمواد پر کننده دندانمواد پر کننده دندان چیستمواد پرکننده دندان پلیمری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *