آدرس: تهران، پاسداران، خیابان گل نبی، بعد از تقاطع زمرد (ناطق نوری)، پلاک 40، طبقه دوم غربی، واحد 207

اصلاح فاصله بین دندان ها

یکی از اجزای صورت که به شما زیبایی دو چندانی می بخشد، دندان های شماست. افراد از ابتدای کودکی تا پایان عمر خود سعی دارند که به بهترین شکل ممکن از دندان های خود مراقبت کنند. استفاده از نخ دندان، مسواک، سفید کننده دندان و غیره تنها بخشی از کارهایی است که برای تمیز و سالم نگه داشتن دندان بکار می روند.

فاصله دندان های اکثر افراد عادی و نرمال است؛ اما برخی افراد نیز از فاصله بین دندان ها رنج می برند. ممکن است فاصله بین دندان افراد خیلی کم باشد؛ اما همین فاصله باعث می شود که افراد لبخند خود را دوست نداشته باشند زیرا فاصله بین دندان های جلویی اولین چیزی است که از جذابیت لبخند آنها می کاهد.

فاصله بین دندان دلایلی مانند از بین رفتن قسمتی از دندان، تعویض دندان، مکیدن انگشت شست در کودکی، بیماری های لثه و غیره دارد. خوشبختانه روش های مختلفی برای  اصلاح فاصله بین دندان ها وجود دارد؛ اما هر کدام از این روش های درمانی در هزینه و کارایی متفاوت هستند. در ادامه با بررسی روش های اصلاح فاصله بین دندان ها بهترین روش حذف فاصله بین دندانهای خود را بشناسید.

اصلاح فاصله بین دندان ها

دلایل ایجاد فاصله بین دندان ها

شکاف بین دو دندان رسما به عنوان “دیاستما” شناخته می شود. شکاف های بین دو دندان جلوی فوقانی ظاهر می شوند؛ اما یادآوری این نکته ضروری است که بین هر دو دندان ممکن است شکاف ایجاد شود. دلایل مختلفی وجود دارد که شما یا فرزند شما ممکن است دچار شکاف دندان شوید.

  • اگر بین اندازه استخوان فک و اندازه دندان ها ناسازگاری وجود داشته باشد (یا یکی از آنها خیلی کوچک باشد یا خیلی بزرگ)، در این صورت فضای اضافی بین دندان ها ایجاد می شود یا فضای بین دندان ها بسیار کم خواهد بود.
  • از بین رفتن یا کوچکی دندان ها ممکن است باعث حرکت دندان کناری و تلاش برای بستن یک شکاف شود؛ اما این حرکت ایجاد شکاف های کاملا جدید را به همراه دارد.
  • عادات بد مانند مکیدن انگشت شست ممکن است دندان های جلو را به سمت جلو بکشاند و شکاف هایی ایجاد کند.
  • اگر رفلکس بلع شما به درستی اتفاق نیفتد، فاصله بین دندان ها ایجاد می شوند. هنگام بلع زبان باید به سقف دهان فشار وارد کند؛ اما برخی از افراد زبان خود را به جلو حرکت می دهند و زبان باعث ایجاد فشار به دندان های جلویی می شود. با گذشت زمان این رانش زبان باعث حرکت دندان های جلو و ایجاد شکاف خواهد شد.
  • بیماری لثه باعث تضعیف و عقب افتادگی استخوان فک شما (که از دندان ها پشتیبانی می کند) می شود. از دست دادن این استخوان ممکن است باعث شل شدگی دندان ها و حرکت دندان ها و در نتیجه ایجاد فاصله بین آن ها شود.

همانطور که می بینید، دلایل مختلفی برای ایجاد شکاف بین دندان های شما وجود دارد. حتی اگر این شکاف شما را از منظر زیبایی شناسی آزار ندهد، از نظر ابتلا به بیماری های لثه و معده آزار دهنده است. شکاف در دندان شما همچنین ممکن است به این معنی باشد که دندان ها و فک شما به درستی کار نمی کند که ممکن است منجر به تجربه دردناک دندان های خرد شده یا شکسته شود.

اصلاح فاصله بین دندان ها

دلیل  اصلاح فاصله بین دندان ها

اصلاح فاصله دندان ها علاوه بر تاثیری که بر اعتماد به نفس شما می گذارد؛ مزایای دیگری نیز دارد. به عنوان مثال اگر بین دندان ها مخصوصا دندان های جلویی شما فاصله وجود داشته باشد، ذرات مواد غذایی بین دندان های شما باقی می مانند و باکتری را در دهان شما به وجود می آورند.

در صورتیکه به این مورد اعتنایی نکنید، رفته رفته لثه ها و دندان های شما تضعیف می شوند. باکتری های موجود در دهان ایجاد عوارضی مانند پریودنتیت، پوسیدگی دندان و لثه را به همراه دارند.

فاصله بین دندان ها منجر به اشتباه در جویدن می شود؛ همچنین این فاصله جویدن را مشکل و دردناک می کند و درد در فک و گوش را به همراه دارد. از این بدتر مشکلات در جویدن ممکن است شما را وادار به بلع تکه های بزرگ مواد غذایی کند که این دلیلی بر ایجاد مشکلات گوارشی است.

روش های اصلاح فاصله بین دندان ها

همانطور که ذکر شد، اصلاح فاصله بین دندان ها روش های متفاوتی دارد. روش های درمانی فاصله بین دندان ها بسته به شرایط جسمی و مالی فرد متفاوت هستند. در ادامه به بررسی روش های درمانی فاصله بین دندان ها می پردازیم.

اصلاح فاصله بین دندان ها

پیوند دندانپزشکی (باندینگ)

اتصال دندان سریع ترین، ساده ترین و ارزان ترین راه برای اصلاح فاصله بین دندان ها است. در این روش ماده رزین مانندی به رنگ دندان به نقاط آسیب دیده شکل می دهند؛ سپس توسط نورهای مخصوص شکل داده شده و سخت می شوند تا در محل خود قرار گیرند.

اگرچه روش پیوند دندانپزشکی ساده و اقتصادی است؛ اما مشکلاتی را به همراه دارد. برای مثال مواد کامپوزیت ممکن است به مرور زمان لکه دار شود و تغییر رنگ دندان را ایجاد کند؛ همچنین به اندازه سایر ترمیم های دندان ماندگار نیست زیرا مواد پیوند دهنده ممکن است پس از گذشت چندین سال بشکند و از خط صاف آن خارج شود.

استفاده از روکش

اگر دندان های جدا شده یا تراشیده شده دارید که از یکدیگر فاصله دارند، ممکن است روکش بهترین گزینه درمانی شما باشد. روکش ها پوسته های سرامیکی یا چینی هستند که دندانپزشک برای پوشاندن فاصله بین دندان ها و نواقص دیگر دندان روی دندان های شما قرار می دهد و پیوند می زند.

روکش دندان ها گزینه مناسبی برای  اصلاح فاصله بین دندان ها هستند زیرا باعث ایجاد لک روی دندان ها نمی شوند؛ همچنین مدت ماندگاری آنها نسب به پیوند دندان از طریق کامپوزیت بیشتر است. حین استفاده از روکش برای دندان ها رنگ و شکل روکش ها را به گونه ای سفارش دهید که به نظر طبیعی تر جلوه کنند.

اصلاح فاصله بین دندان ها

ارتودنسی نامرئی یا بریس شفاف

بسته به اینکه مشکل چقدر شدید است، ممکن است دندانپزشک شما برای حذف فاصله دندان ها از ارتودنسی استفاده کند. این حالت معمولا هنگامی اتفاق می افتد که بسته شدن یک شکاف بزرگ بین دندان ها باعث ایجاد شکاف های دیگری در دهان شما شود. در این مواقع از بریس ها برای تراز صحیح همه دندان ها بکار می روند.

هنگامی که فاصله بین دندان های شما شدیدتر از حد معمول باشد، ممکن است دو روش پیشین توضیح داده شده برای اصلاح فاصله بین دندان ها مناسب و کارساز نباشد؛ در این صورت لازم است که از ارتودنسی نامرئی یا بریس شفاف بهره ببرید.

هر دو روش ارتودنسی نامرئی یا بریس شفاف دندان شما را به موقعیت ایده آل خود باز می گرداند و ضمن ارتقاء عملکرد مناسب دندان ها لبخندی زیبا را به شما هدیه می کند.

بریس ها از براکت های فلزی برای بازگشت دندان های شما به وضعیت عادی خود استفاده می کند؛ در حالی که ارتودنسی نامرئی از مجموعه ای از سینی های پلاستیکی شفاف برای بهبود فاصله بین دندان های شما بهره می گیرند.

برای اینکه بدانید کدام مورد برای حذف فاصله دندان های شما مناسب تر است، کافی است با مراجعه به مرکز دندانپزشکی دکتر خاکزاد، از نظرات تخصصی مشاوران ما استفاده کنید. به همین ترتیب اگر می خواهید فاصله دندان ها را برطرف کنید، مراجعه به دکتر خاکزاد، راه گشای شما است.

اصلاح فاصله بین دندان ها

کلام آخر

فاصله بین دندان ها از منظرهای مختلف قابل بررسی و تامل است. برخی از افرادی که بین دندان هایشان شکافی وجود دارد، اهمیتی به زیبایی و ظاهر خود نمی دهند؛ اما از بین رفتن زیبایی صورت توسط فاصله بین دندان ها تنها عامل مضر آنها نیست. مشکلات لثه، درد فک و درد معده ناشی از عدم توانایی در جویدن از مشکلات دیگر فاصله بین دندان ها است.

دلایل ذکر شده، لزوم  اصلاح فاصله بین دندان ها را دو چندان می کند. در این مقاله به بررسی علل ایجاد فاصله بین دندان ها و روش های  اصلاح فاصله بین دندان ها پرداخته شد. با مراجعه به یک دندان پزشک متخصص فاصله بین دندان های شما از بین می رود و زیبایی به صورت و چهره شما باز می گردد.

Source: www.meyerdentalgroup.net, www.longleafdental.com

آموزش

ارتودنسی خانگیاصلاح فاصله بین دندان هابستن فاصله دندان با ارتودنسیبستن فاصله دندان با کشچرا بین دندانها فاصله می افتدفاصله افتادن بین دندانها بعد از ارتودنسیفاصله بین دندانهای بالا و پایینکامپوزیت دندانهزینه بستن فاصله بین دندان ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *