آدرس: تهران، پاسداران، خیابان گل نبی، بعد از تقاطع زمرد (ناطق نوری)، پلاک 40، طبقه دوم غربی، واحد 207

آمالگام بهتر است یا کامپوزیت؟

جهت پر کردن دندان های آسیب دیده از مواد های مخصوص و مقاومی استفاده می شود. به طور کلی دو نوع مواد برای پر کردن دندان به کار می رود، آمالگام و کامپوزیت نام دارند. هریک از این دو مواد، مزایا و معایبی دارند.

هنگامی که شما به دندانپزشک مراجعه می کنید به طور قطع از شنیدن این که شما دندان خراب است، خوشحال نخواهید شد. اما به لطف پیشرفت هایی که در این حوزه به وجود آمده است. دیگر جای نگرانی برای دندان های خراب شما وجود ندارد چرا که به راحتی با استفاده از این مواد دندان های شما قابل ترمیم خواهند بود.

اگر شما در صدد این هستید که کدام نوع از مواد را به جهت پر کردن دندان خود استفاده کنید در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم. با آگاهی داشتن هریک از این مواد تصمیم درستی جهت انتخاب مواد جهت پر کردن دندان خواهید گرفت.

آمالگام بهتر است یا کامپوزیت؟ آشنایی با مواد آمالگام و کامپوزیت به جهت انتخاب صحیح تر

همانطور که گفته شد جهت ترمیم دندان های خود شما گزینه های زیادی را در پیش روی خود خواهید داشت. آمالگام و کامپوزیت از جمله مواردی هستند که به جهت پر کردن دندان شما استفاده می شود. در واقع مواد آمالگام دوام بیشتری نسبت به نوع کامپوزیت دارند.

در گذشته جهت پر کردن دندان های خود یک گزینه پیش روی خود نداشتید و فقط آمالگام های نقره ای رنگ برای شما وجود داشت. اما در سال های اخیر گزینه دیگری به نام کامپوزیت جهت پر کردن دندان، شکل گرفت. امروزه بیشتر دندانپزشک ها به شما پیشنهاد می دهند که نوع کامپوزیت را برای خود انتخاب کنید.

مواد کامپوزیت به رنگ سفید و همرنگ دندان های شما تهیه شده است. این ویژگی سبب شده که دندانپزشکان این نوع مواد را برای دندان های شما استفاده کنند.

اهمیت پر کردن دندان با استفاده از آمالگام یا کامپوزیت

قبل از انتخاب مواد بهتر است به اهمیت پر کردن دندان بپردازیم و در نهایت در خصوص مزایا هر کدام برای شما توضیح دهیم. دندان های شما که خراب می شوند، توسط دندانپزشک قسمت خراب آنها تخلیه شده و حفره ای در دندان شما ایجاد خواهد شد.

در واقع شما با پر کردن دندان های آسیب دیده خود، سبب زیبایی آنها خواهید شد چرا که دندان هایی که به صورت حفره در دهان شما هستند به هنگام لبخند جلوه زیبایی نخواهند داشت. به طور کلی با پر کردن آنها، دندان های پوسیده خود را درمان کرده و سبب  ایجاد استحکام در ساختار دندان خواهد شد.

علاوه بر این، ظاهر دندان شما مانند روز اول می شود گویا که شما هیچ دندان خرابی نداشته اید. هرچند که مینای دندان جز با استقامت ترین بافت دندان است اما همواره در معرض باکتری قرار دارند. به همین جهت از سنین ۲۰ تا ۶۰ سال مراجعه کننده به دندانپزشکی وجود دارد.

با تجمع جرم بر دندان شما، باکتری هایی بر سطح آن ایجاد می شود. باکتری ها با استفاده از قند و نشاسته ای که شما تغذیه می کنید از آنها تغذیه کرده و سبب ایجاد اسید بر دندان شما خواهد شد. در نهایت به مینای دندان شما آسیب خواهد رساند.

به همین جهت دندانپزشک مجبور به تراشیدن قسمت خراب دندان شما خواهد شد. قسمتی از دندان شما که آسیب دیده با استفاده از مواد پر کننده مانند آمالگام و کامپوزیت پر خواهند شد. تراشیدن دندان های خراب و پر کردن با این دو مواد سبب جلوگیری از خرابی بیشتر دندان شما خواهد شد.

در واقع عملکرد هر دو پر کننده یکسان بوده و هر دو سبب استحکام دندان شما خواهند. اما برخی از ویژگی های آنها سبب تمایز آنها از یکدیگر شده است. در ادامه در این خصوص بیشتر برای شما توضیح خواهیم داد که شما انتخاب مناسب تری داشته باشید.

آشنایی با پرکننده آمالگام جهت پر کردن دندان

به طور قطع هریک از شما با این نوع مواد آشنایی دارید چرا که در گذشته افراد با استفاده از این مواد دندان های خود را پر می کردند. آمالگام ها با استفاده از فلزات مختلفی مانند جیوه، نقره، روی و مس ساخته شده اند. در نهایت رنگی تیره مانند فلز را بر دندان خود مشاهده خواهید کرد.

این نوع مواد نسبت به کامپوزیت مقاومت بیشتری دارد و همچنین از قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار است. در صورتی که از این مواد به درستی مراقبت شود، در طولانی مدت یعنی حدود ۱۵ سال بر دندان شما باقی خواهد ماند.

به طور کلی آمالگام ها در برابر هرگونه آسیبی مقاوم تر هستند. اما علاوه بر این مزایا از معایبی نیز برخوردار اند. این مواد پر کننده به دلیل وجود فلزات سنگین در ساختار آن، برای برخی از افراد حساسیت ایجاد کرده است.

آمالگام بهتر است یا کامپوزیت؟

همچنین ممکن است برای برخی از افراد ماده سنگینی به جهت پر کردن دندان باشد. علاوه بر این موارد آمالگام ها ظاهری زیبا نداشته و هنگام قرار گرفتن بر حفره دندان شما نمای جالبی نخواهد داشت. هنگام لبخند زدن، آمالگام های موجود در دندان شما به طور کاملاً واضح مشخص خواهند بود.

زمانی که آمالگام ها در طولانی مدت در دندان شما قرار گیرد، دندان شما رنگ خاکستری تبدیل خواهد شد. اگر شما به دنبال موادی مقاوم و مقرون به صرفه هستید، مواد آمالگام برای شما گزینه مناسبی خواهد بود. در صورتی که به زیبایی دندان های خود اهمیت می دهید این نوع مواد پر کننده برای شما گزینه مناسبی نخواهد بود. با در نظر گرفتن این نکات در خصوص آمالگام می توانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

آشنایی با پرکننده کامپوزیت به جهت پر کردن دندان

یکی دیگر از پر کننده ها کامپوزیت ها هستند که بر خلاف آمالگام ها به رنگ دندان شما ساخته شده اند. این نوع پر کننده از سرامیک و آکریلیک تهیه شده اند. در واقع این ترکیبات سبب شده که زیبایی دندان های شما دوچندان شود.

زیرا این گونه ترکیبات هیچ تفاوتی با رنگ دندان شما نداشته و هنگام لبخند زدن مخاطبان متوجه خرابی دندان های شما نخواهند شد. شما با استفاده از این نوع مواد پر کننده نیازی به ایجاد حفره بیشتر در دندان خود نخواهید داشت. در واقع با انتخاب کامپوزیت ها برای پر کردن دندان ساختار و زیبایی دندان های شما به طور کاملاً طبیعی حفظ خواهد شد.

کامپوزیت ها همانند آمالگام از معایبی نیز برخوردار است. این نوع مواد پر کننده از هزینه بیشتری نسبت به آمالگام ها دارند. نکته منفی دیگر این نوع پر کننده مقاومت و طول عمر این مواد است. با این وجود که این نوع مواد جز آن دسته از دستاوردهای جدید دندانپزشکی محسوب می شود اما دوام بالایی نسبت به آمالگام ها ندارند. به طور کلی عمر کامپوزیت جهت پر کردن دندان شما بین هفت تا ده سال است.

در نتیجه، اگر جهت پر کردن دندان خود سردرگم هستید، بهتر است ابتدا هدف خود را مشخص کرده و نسبت به هدف خود متناسب ترین مواد را برای دندان خود انتخاب کنید. اگر هزینه و مقاومت دندان برای شما حائز اهمیت است به شما پیشنهاد می شود که آمالگام ها را برای پر کردن دندان خود انتخاب کنید.

اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که به زیبایی و طبیعی بودن دندان خود اهمیت می دهید به شما پیشنهاد می شود، کامپوزیت را برای پر کردن دندان خود انتخاب کنید چرا که این نوع مواد رنگ طبیعی داشته و سبب زیبایی دندان شما خواهد شد.

Source: www.peartreedentalcare.com

آموزش

آمالگام بهتر است یا کامپوزیت؟بهترین برند آمالگامپر کردن دندانپرکردن دندان با مواد سفید خوبه یا سیاهپرکننده کامپوزیت به جهت پر کردن دندانتفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیتقیمت پرکردن دندان با مواد سفیدکامپوزیت دندانمراحل پر كردن دندان با آمالگاممضرات آمالگامهزینه پر كردن دندان با كامپوزيت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *